Bokus
Mattias Leivinger, Johannes Pinter - De mörkermärkta, Pocket

Pocket, Svenska, 2018

De mörkermärkta

Av Mattias Leivinger, Johannes Pinter

89 kr

Skickas måndag 9/11. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Det skrivs som bekant orimligt många deckare om den sömniga kalkstensidyllen Gotland men alldeles för få om djävulssekter i Stockholms innerstad. Dessbättre är bibliotekarien Mattias Leivinger och skräckförfattaren Johannes Pinter aktuella med en trilogi som dryper av ockult berättarglädje. Jenny Lindh, Dagens Nyheter 

I ett vårkallt Stockholm sker en serie mord som till en början inte verkar ha något samband. En sömnlös taxichaufför. En alkoholiserad före detta psykolog. En psykiskt sjuk  kvinna på ett behandlingshem. Tre människospillror förenade i sina olycksöden.

När polisinspektör Iris Riverdal får fallen på sitt bord ställs hon inför en gåtfull mördare, en undflyende skepnad med dunkla metoder och okända motiv. Och bakom honom anas en ansiktslös ondska bortom alla begrepp.

Gradvis går det upp för henne att morden har rottrådar långt tillbaka i tiden, trådar som också löper in i hennes eget liv.

Samtidigt samlas en krets människor för att bekräfta det de redan anat. Det förflutnas skugga har kommit tillbaka för att förgöra dem, de mörkermärkta.

 'De mörkermärkta' är spännande och det finns ett bra driv i berättandet. Psykologiskt finns det också en trovärdighet i många av gestalterna som gör att man köper de övernaturliga inslagen ... 'De mörkermärkta är Leivinger och Pinters första bok tillsammans, en lovande gemensam debut som förutspår ett fortsatt framgångsrikt samarbete. Kerstin Bergman, Borås Tidning

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2018-04-17
  • Mått: 110 x 180 x 27 mm
  • Vikt: 230 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 407
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Piratförlaget
  • Medarbetare: Niklas Lindblad
  • ISBN: 9789164205513
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

9 recensioner, genomsnitt 3.3/5

  1. 4/5 Britt-Marie K

    De mörkermärkta är skriven av två författare, Mattias Leivinger och Johannes Pinter. Den förstnämnda har jag inte läst någonting av tidigare. Men Johannes Pinter har jag läst en bok av förut, 1007, som fick högsta betyget av mig. Här är en länk till min recension av den boken.

    De mörkermärkta är också en bra bok, dock inte lika bra som 1007. Det är den första boken i en planerad trilogi, och jag ser absolut fram emot dom kommande böckerna.

    Boken går under genren kriminalroman, men kallas också övernaturlig krim, psykologisk thriller med en övernaturlig twist, och fantastik. Och själv tycker jag nog att övernaturlig kriminalroman är den bästa beskrivningen av boken. Och tycker man inte om övernaturligt, så ska man definitivt inte läsa den här boken, då det är mer av övernaturligt än av kriminalroman i den, tycker jag.

    Men om man som jag, gillar övernaturligt, så ska man absolut läsa den här boken, för jag tyckte att den var riktigt bra. Jag gillar verkligen blandningen av kriminalroman och övernaturligt, av polisroman och skräck. Boken känns modern och nyskapande, och jag ska självklart läsa dom två kommande böckerna i den planerade serien.

  2. 5/5 Kristina T
  3. 4/5 Dr.G
  4. 3/5 -
  5. 2/5 -