Bokus
Marianne Cedervall - Svartvintern, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2010

Svartvintern

Av Marianne Cedervall

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Ny remastrad version!

Svartvinternär en fristående fortsättning på Marianne Cedervalls spännande och uppmärksammade debutroman Svinhugg.

Byborna i Kuivalihavaara har förberett sig på en vinter i lugn och ro, som vanligt. Älgjakten är över, lingon och andra bär är plockade och nu kan man i lugn och ro gå i ide, det vill säga ägna sig åt studiecirklar, postkodlotteriet och snöskottning. Men när ett homosexuellt par flyttar in i byn, och dessutom planerar att öppa upp ett spa, blir det allt annat än lugnt. Att komma till byn och ”inte vara som alla andra” är inte nådigt.

Mirjam och Hervor får rycka till undsättning på sitt vis. Mirjam som hela tiden försöker hålla emot, når en point of no return när till och med Hervor blir utsatt för hot. Nu måste hon ge efter. Det finns ingen återvändo.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2010-01-08
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 10 tim 1 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 292,6 MB
  • ISBN: 9789170365072
  • Förlag: Storyside
  • Uppläsare: Susanne Alfvengren, Gun Olofsson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

154 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 5/5 -

    Älskade denna fortsättning som nästan var ännu bättre än del ett¿¿ hoppas att det kommer fler. Rekommenderar denna varmt ett extra plus för de underbara inläsarna - dialekterna går rakt in i hjärtat

  2. 5/5 -

    Mysig bok med bra story.

  3. 5/5 Leif J

    Man känner igen, sättet mot de okända och de nya i Tornedalen. Man är inte bybo, fören man har släkt, några hundra år bakåt i byn. Sedan de att nästan allt, är de lönar sig inte. Författaren har väldigt bra, kunskaper om Tornedalen.

  4. 4/5 Blivande

    Ännu en läsvärd bok av Marianne Cederwall. Verkligen roligt att följa med damerna i deras äventyr och få veta så mycket om Gotland och alla växter. Ser framemot nästa.

  5. 4/5 Tiger

    Underbar beskrivning av hur dessa två olika kvinnor resonerar och vad de företar sig. Man blir glad av att läsa hennes böcker.