Inbunden, Svenska, 2012
Kautokeino, en blodig kniv
191 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2012-08-28
- Mått: 160 x 230 x 30 mm
- Vikt: 610 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Serie: Kautokeino
- Antal sidor: 339
- Upplaga: 1
- Förlag: Ordfront Förlag
- ISBN: 9789170376764
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
23 recensioner, genomsnitt 4.3/5
- 5/5 Gullan
En helt underbar bok. En av de bästa jag läst. Bra deckare men framförallt en fantastiskt skildring av natur , samer och deras liv . Ja, en mycket bra bok som jag verkligen kan rekommendera
- 5/5 Bernt L
Spännande roman som samtidigt ger en utmärkt bakgrund till till samernas problem i dagens samhälle. Författaren har mycket djupa kunskaper i ämnet och att han samtidigt indirekt framför sina åsikter genom personerna i boken är helt OK.
- 4/5 Britt-Marie K
Det här var en mycket, mycket bra roman/thriller/kriminalroman/spänningsroman eller vad man nu ska kalla den. Spännande var den. Och välskriven var den. Men framförallt så var det miljöbeskrivningarna som gjorde boken så fantastiskt bra.
Själv har jag ju aldrig varit längre norrut än Hudiksvall, varken i Sverige, Norge, eller Finland. Och den här boken utspelar sig i en ort som heter Kautokeino som ligger i Norge, nära gränsen både till Sverige och Finland, allra längst upp i norr.
Boken beskriver mycket detaljerat samernas liv i nutid, deras seder och bruk, och även lite om hur det var förr, och det var väldigt intressant att läsa om. Även om dom stora skillnaderna mot att till exempel bo i en modern storstad och att bo i sameland. Samma land, men ändå så olika. Jag levde mig verkligen in i boken, och kunde nästan se allting framför mig.
Rekommenderar verkligen boken. - 5/5 bertil A
Lars Petterson är en stor dramatiker med fingertoppskänsla känsla för ett kulturfolk långt bort från kommersen, storstadsstressen och klimatförstörelsen. Utan att romantisera.
- 4/5 Lars A
Författaren använder fiktionen och spänningen väl, och belyser minoritetskulturer (med egen erfarenhet från romsk kultur kan jag se likheterna) på ett trovärdigt och icke idylliserat sätt. Jag har läst en spännande historia men har också lärt mig något mer, och viktigare.