Bokus
Thomas Gustafsson - Spanien : en stat, flera nationer, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2012

Spanien : en stat, flera nationer

Av Thomas Gustafsson

319 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning
Från isolerad diktatur till modern demokrati och en av EU:s tongivande medlemsstater: Spanien har genomgått en snabb förändring under de knappt fyrtio åren sedan Francoregimens fall. Det nya, globala Spanien har utrymme för många nationaliteter och kulturer inom sina gränser. Politiken är konfliktfylld, men demokratin vital och medborgarna engagerade. Välfärden är ofullständig, men tätt sammanslutna familjer och generösa vänner ger trygghet. Samtidigt har den ekonomiska krisen slagit hårt mot Spanien. Arbetslösheten är den högsta i Europa och klassklyftorna är djupa. Kraftiga åtstramningar och bostadsbubblan som sprack har drabbat många spanjorer. Kommer Spanien kunna hålla samman alla sina nationer? Detta är en skildring av politik, samhälle och vardagsliv i dagens Spanien. Det är en bok ingen Spanienintresserad bör vara utan. Thomas Gustafsson har under många år varit verksam som Sveriges ende ackrediterade korrespondent i Madrid. Därifrån har han följt och rapporterat om Spaniens utveckling sedan demokratiseringen. Detta är den andra delen i en serie om Spanien som inleddes med Spanien: En färd genom historien (2009).
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2012-11-05
  • Mått: 165 x 225 x 28 mm
  • Vikt: 900 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 499
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Carlsson
  • ISBN: 9789173314404
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

11 recensioner, genomsnitt 4.6/5

  1. 5/5 Torgny F

    Boken ger en bakgrund till vad som sker i Spanien idag. Detta är inte en bok man sträckläser en gång utan en bok man läser med eftertanke och som man återkommer till många gånger. Den får en permanent plats i min bokhylla och kommer inte att skänkas bort.

  2. 5/5 Monkan

    En bok som är skriven på ett begripligt sätt, med humor och fakta. Gör så att man bättre förstår de spänningar som finns inom landet Spanien.

  3. 5/5 Inga

    Hej

    2010 köpte jag boken "en färd genom historien " och den har jag läst 2 gånger
    är mycket lättläst och lärorikt', den nya boken, "en stat, flera nationer" skall jag läsa under julen
    men den är säkert lika bra.

    Med vänliga hälsningar !

    Inga Rindbäck (84 år)

  4. 5/5 Christina H

    Bor långa perioder i Spanien och använder boken som referens inför och efter resor och kulturupplevelser. Den klart bästa och mest genomarbetade av Thomas Gustafssons Spanienböcker.

  5. 5/5 Bengt-Åke K

    Hej! Har rest mycket i Spanien har delar av min familj där. Läst böcker tidigare av Thomas, tycker han skriver utmärkt o på ett enkelt sätt som är både intressnant o lättläst. Högsta betyg från mig.