Inbunden, Svenska, 2016
Nortons filosofiska memoarer
Av Håkan Nesser
182 kr
Tillfälligt slut
Beskrivning
Norton är en av Sveriges mest beresta hundar. Han har jagat bollar i Central Park, tiggt köttbullar i Stockholm, spanat på tikar i Kensington Gardens och räddat en kvinna i nöd på Gotland. Allt under överseende av husse Håkan Nesser. Tillsammans fick de elva år tillsammans av äventyr och vänskap. Här berättar hunden, och tillika filosofen, Norton om sina talrika resor, sina bästa livsnjutartips och insikter han fått av att leva med oss tvåbenta.
Med kärlek, ömhet och underfundig humor har Håkan Nesser skrivit en tänkvärd liten hyllningsbok till sin älskade hund Norton. En bok som passar såväl hundälskare som alla som någon gång funderat på hur våra mänskliga beteenden egentligen ter sig för en hund.
Karin Hagen har gjort de fina illustrationerna.
Ur Nortons filosofiska memoarer:
Om det finns någon som orkat läsa ända hit, kan det hända att han eller hon fått sig en liten missuppfattning till livs. Det skulle i så fall vara att husse är den mest betydelsefulla människan i mitt hundliv. Så är det inte alls. Han är helt okej, men det är matte som är number one. Ingen tvekan om detta. Sådant vet en filosofisk hund. Fråga mig inte hur. Det hände att de testade saken; vi kunde vara ute och vandra i någon skog alla tre, och så plötsligt gick de åt varsitt håll. Jag visste förstås omedelbart att det var bäst att följa med matte, men brukade ändå alltid stå kvar en stund i låtsad tvekan innan jag lämnade husse åt hans öde. Av hänsyn, förstås, jag ville ju ändå låta honom tro att jag övervägde mitt beslut en smula.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2016-07-12
- Mått: 152 x 195 x 14 mm
- Vikt: 270 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 90
- Upplaga: 1
- Förlag: Brombergs
- Illustratör: Karin Hagen
- Medarbetare: Jenny Kellerman Pillay
- ISBN: 9789173377782
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
60 recensioner, genomsnitt 3.9/5
- 5/5 Ina
En underbar bok där man både får skratta och gråta, ett måste att läsa för alla som förstår sig på och älskar hundar. Bra present att ge bort till någon man tycker om.
- 4/5 Pia G
Älskar du hundar kommer du att älska boken om Norton. Som hundägare tycker man sig verkligen känna igen Nortons funderingar.
Jag rekommenderar också till läsning/lyssning av Kerstin Ekmans "Hunden". - 5/5 Carola
Bara så underbar! Bara att läsa, jag rekommenderar, kan ges till dina vänner och bekanta som gåva, och som har eller haft hund, det kan inte vara fel!
- 2/5 Molkosaki
Nesser är en favorit,men det innebär ju inte att allt som säljs med hans namn på ,måste vara bra. Vad gäller denna lilla skrift tycks Nesser inte ha haft någon känslomässig distans till tyngden av sitt material...hur mycket det har att ge till den som inte själv klappat och umgåtts med vovven ifråga. Nesser har väl inte fått dåligt med pengar , eller sjunkit ner från sin intellektuella förmåga , till något privat,ålderssentimentalt förhållningssätt ??!
- 1/5 Pehr L
Lyssnade på en intervju med Nesser angående boken och att vara hundägare. Har själv hund som börjar gå mot det oundvikliga och, som jag själv upplever det, fasansfulla slutet. Uppskattade det han sade i radion och köpte boken. Den var tunn, både till omfång och innehåll. Norton framstår som ett bihang som fått följa med runt i världen när husse och matte förverkligade sig själva. Ingenting om vad Norton tyckte om månader av karantän (för det måste han väl ha upplevt både till och från USA?). På det viset har hustrun och jag inte hund och vi tror oss kunna skriva en långt mer levande skildring av den filosofiska rottweilertiken Edda som vi hade förmånen att få känna under tolv år. Nesser med hustru älskade säkert sin hund men boken framställer inte Norton som den filosof han säkerligen var.