Bitterfittan (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
221
Utgivningsdatum
2017-05-05
Upplaga
1
Förlag
Leopard Förlag
Medarbetare
Acedo, Sara (form)
Dimensioner
180 x 110 x 18 mm
Vikt
133 g
SAB
Hc
ISBN
9789173437301
Bitterfittan (pocket)

Bitterfittan

(15 röster)  |  Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2017-05-05
79
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Bitterfittan Kan levereras innan julafton
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Sara är 30 år och redan bitter. En riktig bitterfitta faktiskt. Så en dag i januari när allt blir outhärdligt lämnar hon man och barn för en veckas tankepaus på tönt-Teneriffa.

Med sig på resan har hon Erica Jongs 70-talsklassiker Rädd att flyga, och hon läser och undrar hur det kunde gå så långt att hon längtar mer efter en hel natts sömn än ett knapplöst knull.

Det var ju inte så här det skulle bli. Hon drömde ju bara om kärleken som alla andra.

Sara känner sig lurad och bitter när hon tänker på alla kvinnor hon känner som liksom hon dräneras på energi i familjefängelset. Är det ett ofrånkomligt arv i rakt nedstigande led från hennes rastlösa mammas diskande eksemhänder till hennes eget nervösa duktighetskomplex?

Jag har stått halvböjd över skrivbordet och sträckläst Maria Svelands bok hela kvällen. Det är befriande igenkänning som inte är stillastående - Aftonbladet

Sveland kastar sig skickligt mellan nivåerna personligt och politiskt, individuellt och strukturellt och visar hur de hänger ihop. - Expressen

Skitbra! [ ... ] Läs Bitterfittan! Nu! - Bokhora

Maria Sveland är prisbelönt författare och journalist. Hon debuterade 2007 med romanen Bitterfittan, som idag räknas till en av våra moderna klassiker. 2013 kom Hatet där hon gjorde upp med antifeminismen och 2015 kom Befrielsen, en roman om det sexuella våldet och om att slå tillbaka. En genomgående tematik i hennes journalistiska och litterära gärning är klass, kön och sexualitet.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Bitterfittan
  2. +
  3. Försvunnen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Försvunnen av Guillaume Musso (pocket).

Köp båda 2 för 158 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Bitterfittan. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Betagen
    Hanna, 24 augusti 2020

    Läste precis boken för första gången och blev tagen av det uppriktiga tilltalet. Bokens växling mellan nutid och dåtid kanske är aningens oslipad, men ursinnet i Saras tonåriga och vuxna jag är befriande härligt. Precis en sån bok som alla behöver läsa någon gång i sitt liv.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Maria Sveland