Ljudbok, Svenska, 2013
I mörkrets skugga
Del 20 i serien Alan Banks
99 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
När polisinspektör Bill Quinn hittas skjuten med en pil från ett armborst i den rofyllda trådgården till ett vilohem för poliser, kallas DCI Alan Banks in för att sköta utredningen. Eftersom det verkar finns kopplingar till poliskorruption får internutredaren Joanna Passero i uppdrag att följa fallet. Det dröjer inte länge förrän hon börjar ifrågasätta Banks metoder.
Mordet på Reid verkar ha något att göra med försvinnandet av engelskan Rachel Hewitt i Talinn sex år tidigare. Ju mer Banks sätter sig in i fallet, desto mer inser han att han först måste få klarhet i Hewitts försvinnande innan han kan lösa mordet på Quinn. Tillsammans med Passero beger han sig därför till Estland där det snart blir tydligt att någon inte vill att fallet ska klaras upp.
I Eastvale följer samtidigt Banks kollega Annie Cabbot upp andra spår och finner snart kopplingar till människosmuggling och en lånehaj som utnyttjar de mest utsatta individerna i samhället.
Peter Robinson flätar skickligt ihop trådarna i en ny spänningsroman med Alan Banks i huvudrollen.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2013-12-20
- Språk: Svenska
- Speltid: 17 tim 50 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 382,2 MB
- ISBN: 9789173487481
- Förlag: Bonnier Audio
- Originaltitel: Watching the dark
- Översättare: Jan Malmsjö
- Uppläsare: Tomas Bolme
- Serie: Alan Banks
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
195 recensioner, genomsnitt 4/5
- 5/5 Urban S
Alan Banks, det räcker! Kan man skriva så man blir sugen på yorkshirepudding, då är det bra! Läs, stoppa undan, läs igen, ja det funkar.
- 4/5 Maria
Alan Banks-serien är alltid spännande, så även denna bok. Perfekt läsning när en vill koppla av. Så som bra deckare ska vara.
- 3/5 Kristina E
Samtliga Peter Robinsondeckare står på mina hyllor men jag måste konstatera att han verkar ha tappat berättarglädjen. Den här är, som de andra senaste, ett redovisande snarare än inkännande och intressant.
Den tidigare Robinson var helt enkelt lysande. Han skulle kanske ta ett break från skrivandet ett par år? - 5/5 Birgit
Perer Robinson är alltid ett säkert kort när det gäller kriminalromaner.Tidigare böcker och nu den senaste är av högsta kvalite
- 5/5 Margareta E
Har alltid gillat Peter Robinsson och den sista boken håller absolut måttet. Det är spänning, lite klurigheter och framför allt Alan Banks kontroversiella sätt att lösa brott.