Pocket, Svenska, 2014
Kaos : ett grekiskt krislexikon
89 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
“En hisnande färd i den grekiska krisens vardag.”
Björn Wiman, Dagens Nyheter
“Ett omistligt reportage om den pågående grekiska katastrofen.”
Björn af Kleen, Expressen
En lysande illustration av krisen.Kenneth Hermele, Sydsvenskan
“Utan reportrar av Alexandra Pascalidous slag är vi förlorade.”
Mårten Arndtzén, P1 Kulturnytt
Kris är ett grekiskt ord. Sedan den hellenska ekonomin raserades har Grekland blivit Europas akilleshäl. Grekerna, som tyckt sig födda med segern i blodet, har blivit klassens värstingar.
Kaos är boken som ser krisen genom grekernas ögon. Alexandra Pascalidou rör sig lika självklart bland skeppsredarfruar, glittriga tv-personligheter och kändisgräddan som bland barnhemsbarn, politiska extremister och volontärer som nattvandrar på bordellerna. I taxibilar och på spårvagnar uppstår spontana debattarenor: krisen har gjort alla till politiska experter.
Kaos är en medryckande, närgången och djupt personlig uppgörelse med landet som gått från dionysiska fester till svältdiet.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2014-06-09
- Mått: 110 x 178 x 18 mm
- Vikt: 150 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 265
- Upplaga: 1
- Förlag: Bokförlaget Atlas
- ISBN: 9789173894630
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 4/5
- 5/5 Stina A
Här ges en inblick i den historiska bilden av Grekland och vid finanskrisen utan pekpinnar rör hon sig bland människor från olika samhällsklasser och deras röster bli hörda
- 5/5 Allan D
Pascalidu har en bra berättarstil och förklarar indirekt genom hela boken hur Grekland kunnat hamna i den situation de nu befinner sig i. Pascalidu har en bra objektivitet och demoniserar inte dem som lånat ut pengar till Grekland och redogör tydligt varifrån hon får statistisk data ifrån.
Rekommenderad läsning! - 2/5 Thomas H
- 4/5 Robert J
- 5/5 Christer B