Vi hittar inte den utgåva du söker efter, kanske funkar den här lika bra?

Camino Island

AvJohn Grisham

Pocket, Svenska, 2018

90 kr

Slutsåld

Beskrivning

Ett ovärderligt originalmanuskript till F Scott Fitzgeralds Den store Gatsby stjäls från ett bibliotek. Tjuvarna fångas men manuset tycks spårlöst försvunnet och ett företag anlitas för att försöka ta reda på vart manuset kan ha tagit vägen.

Bruce Cable äger en populär bokhandel på Camino Island i Florida. Rykten säger att han i sin källare har en skattkammare av oväntat slag: mängder med manus och exklusiva böcker.

Den inte så framgångsrika författaren Mercer Mann får i uppdrag att infiltrera bokhandeln. Hon har skrivkramp och tvivlar på sin talang som författare, dessutom är hon pank. Mercer lovas en rundlig ersättning om hon kan ta reda på vad Bruce Cable har i sin källare. Uppdraget går inte alls som planerat - Mercer dras snabbt in i Bruces förtrollande värld av litterära samtal och långa överdådiga middagar med både lokala och världskända författare.

Camino Island är en härligt spännande roman om att lyssna till sin inre röst och hålla fast vid det man tror på.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

3.5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket
9

89 kr

  • -30%
Del 2

Intrig i Amalfi

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Pocket

69 kr99 kr

  • -30%

Systrarna

Jonas Hassen Khemiri

Pocket

69 kr99 kr

  • 4 för 3
Del 1

Klanen

Pascal Engman

Pocket

89 kr