Fler format och utgåvor
Beskrivning
Läkaren Karoline Branner flyttar med sin familj till Genève för att arbeta med pandemibekämpning för WHO. Men på kontoret möter hon oväntat motstånd i den politiska organisationen, och hemma blir hennes man allt mer rastlös. Och så kommer signaler om en ny influensapandemi.
"Som pesten" är en bladvändare med både emotionellt djup och politisk udd. Det är Hanne-Vibeke Holst när hon är som allra bäst.
Produktinformation
- Utgivningsdatum:2019-07-04
- Mått:110 x 180 x 51 mm
- Vikt:443 g
- Format:Pocket
- Språk:Svenska
- Antal sidor:846
- Förlag:Månpocket
- ISBN:9789175039503
- Miljömärkning:FSC
- Originaltitel:Som pesten
- Översättare:Margareta Järnebrand
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
4.1/5
Betyg & recensioner
- 5/5
imponerad!
Har läst denna efter att den värsta covid - rädslan lagt sig och förundras hur hon kunde skriva en sådan berättelse något år innan verkligheten slog till. Det är ju fiction, men skrämmande vad det kan vara som styr hur människor behandlar varandra.
LB
- 2/5
En bok som skulle vunnit på rejäl nedkortning!
Jag ville läsa boken för att jämföra med dagens Coronaverklighet. Där är faktiskt likheterna och parallellerna intressanta, även om skillnaderna i den pandemi som avhandlas i boken och dagens Covid-19 är stora. Boken är dock alldeles för lååååååång! Lyckas man ta sig förbi de första cirka 300 sidorna så har man gjort ett bra jobb, inledningen är inte särskilt spännande. Sedan anser jag personligen att boken är lite väl mycket "politiskt korrekt", d v s vänstervinklad. Men den värderingen kanske en läsare med annan världsbild inte alls delar...
Göran L
- 5/5
En bok i vår tid.
Boken är ju skriven före coronapandemin och det är fantastiskt att jämföra hur väl det stämmer med de diskussioner som pågår fn i olika länder. En enormt välskriven bok.
Stellan A
- 5/5
Lättläst med fyllig
En bok på 850 sidor som ändå är lättläst. Det är H-V Holst som klarar en sån bedrift. På många sätt är boken 'tung' pga de ämnen som vävs in. Boken känns väldigt aktuell och tar upp dilemma i vårt moderna samhälle men den blir aldrig övertydlig och lämnar till läsaren att själv fundera hur den ställer sig i svåra frågor. Att läsa den här boken samtidigt som Covid-19 har vår planet i ett hårt grepp är skrämmande. Hade jag läst den när den kom hade jag nog tänkt att scenariot var överdrivet men nu vet vi att det kan hända. En väldigt välskriven bok. Språket flyter lätt.
BiblioteKarin
- 5/5
Intressant - spännande
Spännande rakt igenom. Att en panepidemi inte är helt otänkbar, att politik och revirgränser är verklighet i dagens samhälle, det "håller ihop" storyn. Boken är svår att lägga ifrån sig.
Boktant
- 4/5
En riktig bladvändare till tegelsten!
Jag måste säga att jag drog mig lite för att börja läsa Som Pesten av Hanne-Vibeke Holst, då den med sina cirka 850 sidor är en riktig så kallad tegelsten, som därtill berör ämnen som har med politik och samhällsdebatt att göra, och skulle kunna kännas som tung läsning. Men samtidigt har jag uppskattat hennes tidigare böcker väldigt mycket, inte minst trilogin Kronprinsessan-Kungamordet-Drottningoffret, som ju också innehåller en hel del politik, men som hon på ett förnämligt sätt lyckas göra till en spännande läsupplevelse genom den omkringliggande berättelsen som utgör stommen i böckerna. Och detsamma gäller denna bok! Det tog ett tag att komma in i boken, men efter hundra sidor eller så var jag helt fast och ville bara läsa vidare för att se vad som skulle hända och hur de olika delberättelserna i boken skulle knytas samman. Boken utspelar sig i nutid och kretsar kring läkaren Caroline Branner, som arbetar med smittskyddsfrågor på WHO i Genève, när det som många fruktar faktiskt händer: En pandemi som utgörs av en blandning av svininfluensa och fågelinfluensa bryter ut och sprids snabbt över stora delar av världen, och ett stort antal människor dör, främst barn och ungdomar. Boken tar oss med under Carolines kamp för att försöka få de motvilliga och pengahungrande medicinföretagen att tillverka tillräckliga mängder vaccin, något som företagen ogärna gör då de vill ha så stor efterfrågan som möjligt, för att på så sätt kunna ta ut höga priser. Vi får också följa hur människor reagerar när de inser att vaccinet är en bristvara, vilket gör att exempelvis asylsökande och andra människor som har svårt att ta plats i samhället vägras adekvat vård, och de rika länderna i Europa och USA gör vad de kan för att lägga beslag på så mycket vaccin som möjligt själva, istället för att "dela med sig" till exempelvis Afrika, trots att det har visat sig att personer med afrikanskt ursprung är extra mottagliga för pandemin och dör i större utsträckning än andra. Det hela utvecklar sig till en bladvändare med ett stort mått av spänning, samtidigt som historien väcker många tankar och känslor hos mig, både under och efter läsandets gång. Hur skulle jag själv reagera om något sådant här hände? Skulle medicinföretagen även i verkligheten låta girigheten styra? Och hur skulle Sveriges regering agera gentemot exempelvis asylsökande och fattiga delar av världen i en bristsituation? Och jag som aldrig tidigare varit särskilt bekymrad om smittorisker har börjat tänka mig för innan jag går för nära någon som hostar och snörvlar, eller tar i dörrarna på tunnelbanan för att sekunden efter klia mig i ögat eller bita på en nagel¿ Kort sagt, en bok som ger en spännande läsupplevelse, samtidigt som den dröjer sig kvar i mina tankar även efter att jag har läst klart boken.
Evas
- 5/5
EN BOK SOM LOVAR DET MESTA
Jag har faktiskt bara läst 60 sidor i den över 800 sidor tjocka boken men redan nu känner jag att det här är en bok som jag kommer att älska. Dramaturgin är utstakad edan från början. Språket är enkelt. Hanne-Vibeke Holst krångar inte till något utan hon erättar sin historia på ett medryckande sätt. Dessutom är miljön i denna roman både originell och lovande. Vem kan tro att allt det som kommer att hända i boken utspelar sig i ett trist FN-organ i Genève.
Elisabet H