Innan månen går upp

AvCecilia Sundh

Inbunden, Svenska, 2019

Del 1 i serien Älgpojken

237 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Vinds mormor Muna är sjuk. Hon bara hostar och hostar. Det enda som hjälper är några blad som kallas läkblad. För att skaffa fler blad ger sig Vind ut på en farlig vandring över isen. Han hoppas att folket på andra sidan sjön ska vilja ha stenarna som han har i säcken. Vind vill byta stenarna mot läkblad som kan bota Muna. Han vill inte tänka på vad som kan hända annars. Det bara måste fungera!

Älgpojken är en ny spännande serie som handlar om pojken Vind. Han lever på yngre stenåldern någonstans i norra Sverige. När han var liten försvann han i skogen. Ingen trodde att han skulle överleva, men Vind kom tillbaka några dagar senare. Hans mormor är nästan säker på att han blev räddad av en älg. Den största älg hon någonsin sett! Vind vet inte vad han ska tro. Men ibland när han är ute i skogen känns det som om någon vakar över honom.

Historisk spänningsserie för mellanåldern, delvis illustrerad. Perfekt läsning att sätta i händerna på historieintresserade elever som gillar äventyr men inte vill ha för tjocka böcker. Stenåldern återuppväckt.

Hegas böcker – lätta att läsa. Svåra att motstå.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Del 200

Bild & Bubbla. 200

Daniel Atterbom, Kinga Dukaj, Daniel Gustavsson, Mattias Elftorp, Henrik Halvarsson, Jonas Otterbeck, Martina Strolz, Staffan Dahlberg, Jamil Mani, Nisse Lindberg, Fredrik Strömberg

134 kr

Del 2

Rewind

Lisa Medin

Häftad

121 kr