Pocket, Svenska, 2015
Ödets hav
99 kr
Skickas torsdag 8/10
Beskrivning
En historisk roman av den älskade författaren Elisabet Nemert! En spännande skildring av livet på Gotland och i Ryssland under 1300-talet.
Som genom ett under har Aurora Eken och hennes familj skonats från Digerdöden som härjat på Gotland och som ödelagt hela byar. Hon har haft en lycklig barndom på den välbärgade gården och kan nu börja se fram emot ett gott liv i Visby som hustru åt en tysk förmögen köpman.
Elin Persdotter föddes i den fattiga delen av Visby och när döden skördade hela hennes familj stod hon helt ensam och utblottad. Till slut hittar hon mat och husrum hos Aurora där hon får en tjänst som piga. De båda kvinnorna kommer varandra mycket nära och det är en början på livslång vänskap.
När Gotland invaderas av den danska armén utlöser förräderi och svek en katastrof och livet blir sig aldrig mer likt. Blod färgar marken röd när flera tusen gotlänningar förlorar livet på slagfältet och Aurora och Elin tvingas fly undan kriget. Livet tar nya vägar där svåra prövningar och farofyllda äventyr väntar dem, men också vänskap, tillit och kärlek.
Ödets hav är en spännande och inträngande skildring av livet på Gotland och i Ryssland under 1300-talet, om livets oförutsägbarhet, om civilkurage och mod och kärlekens helande kraft.
Ödets hav har tidigare varit utgiven som pocket hos Pocketförlaget (2010).
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2015-07-22
- Mått: 110 x 179 x 25 mm
- Vikt: 204 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 392
- Förlag: Historiska Media
- ISBN: 9789175453347
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
54 recensioner, genomsnitt 4.4/5
- 4/5 Sofies B
"Ödets Hav" av Elisabet Nemert är en bok som jag fann både gripande och inspirerande. Jag känner en stark koppling till de två huvudkaraktärerna, Aurora Eken och Elin Persdotter, vars livsöden vävs samman i denna fascinerande skildring av 1300-talets Gotland.
Boken fångade mitt intresse från början med dess detaljerade och levande beskrivningar av livet under denna turbulenta historiska period. Nemerts förmåga att skapa en autentisk känsla av tid och plats är imponerande. Jag kände mig som om jag vandrade på de medeltida gatorna i Visby tillsammans med Aurora och Elin.
Vänskapen som utvecklas mellan Aurora, från en välbärgad familj, och Elin, som kommer från fattigdom, är hjärtat i berättelsen. Deras relation, som präglas av ömsesidig respekt och tillgivenhet trots deras olika bakgrunder, är djupt rörande. Det är en påminnelse om vänskapens kraft och hur den kan övervinna även de största hinder.
Berättelsen tar en dramatisk vändning när Gotland invaderas, och Nemert skildrar krigets brutalitet och dess konsekvenser på ett sätt som är både skrämmande och fängslande. Jag var helt uppslukad av Auroras och Elins överlevnadskamp och de svåra val de står inför. Deras mod och styrka i mötet med dessa utmaningar är inspirerande.
Jag rekommenderar varmt "Ödets Hav" till alla som uppskattar historiska romaner som inte bara underhåller, utan också ger en inblick i livet under en annan tid. Det är en berättelse som kommer att stanna kvar hos mig länge. - 4/5 Ninnie
Mycket bra och välskriven bok. Man märker tydligt att författaren är påläst och mycket kunnig i historia. Jag läser gärna fler böcker av henne.
- 5/5 Gun
Tycker verkligen om Elisabet Nemerts böcker.
Hon skriver med värme och spänning.
Och den här är så bra från gamla tider.
Rekommenderar den varmt - 5/5 Göran S
Jag tycker boken är mycket intressant och historiskt trovärdig, i likhet med övriga böcker skrivna av Elisabet Nemert. Mycket läsvärd och kan varmt rekommenderas.
- 5/5 Inga E
Jag har säkerligen läst mer än tusen böcker i mitt liv. Och denna är en av de bästa, kanske den bästa... Den har allt, spänning, en röd tråd, verklighetsförankring och ett bra genomtänkt manus. Fullt i klass med tex Törnfåglarna, där också starka kvinnor är huvudpersoner.