Bokus
Agneta Arnesson Westerdahl - Skuggornas tid, E-bok

E-bok, Svenska, 2017

Skuggornas tid

Av Agneta Arnesson Westerdahl

Del 9 i serien Släkten

99 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
Sommaren står i full blom när den högättade Elin återvänder till sin gård i Uppland år 1350. Hon har just begravt sin familj och gräver en grav åt sig själv för att vara säker på att få vila i vigd jord när hennes stund är kommen. I pestens framfart kan man aldrig ta något för givet. Men sommar blir till höst och vinter, Elin lever men plågas alltmer av hunger och sorg. När Elins vägar korsas av den föräldralösa flickan Unni fylls gården med nytt liv. Unni som är van att gå sin egen väg och bär på tragiska minnen har svårt att anpassa sig till ett liv nära maktens boningar. Men till slut är det Unnis uppfinningsrikedom och det starka bandet mellan de båda kvinnorna som blir deras räddning vid det fruktansvärda slaget utanför Visbys ringmur 1361. Skuggornas tid är en stark berättelse om kärlek, vänskap och tillit. Men också om svek och skam som följer i spåren av pest och inbördeskrig.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-11-03
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 370
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 1,6 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789175454788
  • Förlag: Historiska Media
  • Serie: Släkten
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

41 recensioner, genomsnitt 3.8/5

  1. 1/5 Silfwerstråhle

    Tyvärr måste jag meddela att det var en av de sämsta böcker jag läst. Boken är likt en harlequinroman blandat med diverse sagor och med inslag av de lika bedrövliga böckerna om Arn.

  2. 5/5 Sandra I

    Allt vad jag vill ha i en bok och mer.

  3. 4/5 Ulrika

    Känner att historien kan vara helt sann, inte lika osannolik som någon av de tidigare böckerna. Man följer flickan/kvinnan Unni och hennes relationer. Detta är nionde boken i serien släkten som alla skrivs av olika författare. Just därför blir böckerna väldigt olika och det tycker jag är intressant. Denna boken tycker jag om, den är lite mer lågmäld än vissa av de tidigare. Inläsare är Louise Raeder, jag har aldrig lyssnat på henne tidigare, hon gör det bra.

  4. 1/5 Ewa S

    Jag läste 100 sidor innan jag bestämde mig för att anledningen till att den här boken var lättläst (det är ett av de återkommande adjektiven i flera recensioner) är att den är platt. Miljöer, dräkter och förhållanden är förmodligen trovärdiga, men jag fick ingen som helst känsla när jag läste. Karaktärerna var inga människor och dialogerna var bara uppradade ord.

    www.ewasundback.se

  5. 4/5 -