Bokus
Diana Gabaldon - Trummornas dån, Storpocket

Storpocket, Svenska, 2014

Trummornas dån

Av Diana Gabaldon

135 kr

Skickas tisdag 13/10

Beskrivning
Det förflutna kallar åter

Sedan de hamnat i de amerikanska kolonierna ställs Claire och Jamie inför ett svårt val. Ska de återvända till Skottland där svält och fattigdom väntar, eller börja ett nytt liv i Nya världen, trots Claires vetskap om vad som kommer att ske?

Med obändig tro på sin egen överlevnadsförmåga beslutar de sig för att slå sig ner någonstans i North Carolinas bördiga floddalar. Förhoppningen om ett liv i fred grusas dock snart och deras existens hotas från olika håll. Förvissningen om att deras dotter Brianna är i säkerhet på andra sidan av en farlig framtid blir den trygghet de har att hålla fast vid.

Så inträffar något de aldrig kunnat ana; Brianna följer sin mor in i det förgångna. För Brianna är det livsviktigt att finna modern och den far hon aldrig träffat för att rädda dem båda från en framtid som bara hon kan se.

Över en halv miljon svenskar har läst Diana Gabaldons episka kärlekssaga: Främlingen, Slända i bärnsten, Sjöfararna, Trummornas dån, Det flammande korset, Snö och aska, Som ett eko och Skugga av svek. Outlanderserien ligger till grund för TV-serien Outlander.

"Extremt beroendeframkallande."
Toronto Star

"Verkligen underhållande ... den perfekta verklighetsflykten!"
San Francisco Chronicle

"Jag älskade varenda sida."
Nora Roberts
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2014-11-03
  • Mått: 135 x 210 x 42 mm
  • Vikt: 700 g
  • Format: Storpocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Outlander-serien
  • Antal sidor: 908
  • Förlag: Bookmark Förlag
  • Medarbetare: Göran Alfred
  • ISBN: 9789175471303
  • Miljömärkning: FSC
  • Originaltitel: Drums of Autumn
  • Översättare: Lillemor Binett
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

56 recensioner, genomsnitt 4.7/5

  1. 4/5 Izabela

    Då har Jamie och Claire äventyr tagit de till Nordamerika. Det är spännande att deras äventyr tar de till olika historiska händelser. I trummornas dån kommer de leva som nybyggare och upptäcka den amerikanska vildmarken med allt vad det innebär indianer, arga björnar och t om pirater.
    I denna bok kommer deras dotter få en mycket större plats än tidigare. Författarens Diana Gabaldons serie har en specifik stil, det är ett episkt äventyr men den håller en lättsam ton. Kärleken mellan Jamie och Claire är sensuell med erotiska inslag.
    Antagligen gillar man hennes böcker eller så gör man det inte och troligen kommer man då inte så långt som till bok 4 : Handling & Tema : 4/5
    Karaktärerna: 3/5
    Miljöbeskrivning: 4/5
    Språk och berättarkonst 4/5

    4/5 i helhetsbetyg.

  2. 4/5 En G

    Imponerande i och för sig men hon har många hjälpsamma experter att tacka. Dock känns Jamie inte så sympatisk längre och det är inte alltid lätt att hänga med i allt. Som vanligt lite mycket detaljerat våld och kanske onödigt sex!

  3. 5/5 JL

    Har läst Främlingen, Slända i bärnsten och Sjöfararna. Var osäker på om jag skulle fortsätta läsa den här serien. Men när jag läste vad som skulle ske i den fjärde boken bestämde jag mig för att fortsätta.
    Trummornas dån är minst lika beroendeframkallande som de andra böckerna, om inte mer. Så nu blir det bara att fortsätta läsa hela serien ut.

  4. 4/5 Fantastiska

    Jag fortsätter att älska den här serien, även om jag kan tycka att den här delen var lite långsammare än tidigare böcker. Men jag kommer definitivt ta mig an nästa bok också snart.

  5. 5/5 Christine O Verifierat köp