Häftad, Svenska, 2021
Brännässlornas drottning
187 kr
Skickas tisdag 13/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Gro växer upp och uppfostras i skottlinjen mellan en feminist och en patriark som förväntar sig helt olika saker av henne. Hur hon än försöker anpassa sig efter deras krav och förväntningar är de aldrig nöjda. Hon hoppas modern har rätt, att det Palme säger om kvinnor och män är sant – de är varandras jämlikar. Snart förstår Gro att hon längtar efter något som inte finns. Alltmer inser hon att anpassning har ett högt pris – hon börjar göra vad hon kan för att behålla sin värld intakt. Hon snubblar, kör i diket, tar sig upp igen, borstar av sig skiten och går vidare på lite för höga klackar, drar in magen och försöker upprätthålla värdigheten så gott det går.
Mötet med Brännässlornas drottning sätter igång en frigörelseprocess och väcker viljan att utforska de mörka sidorna hos sig själv och bryta normer, något som följer med Gro ända in i äktenskapet, mammarollen och skilsmässan.
Jeanette Bäfverfeldts roman är en stark berättelse som med mycket humor skildrar Gros liv under 60-talet och framåt. Jeanette föddes i Göteborg 1957. Idag bor hon i Göteborgs skärgård där hon driver en hemma hos-krog och skriver på heltid. Hon har arbetat som journalist och som utvecklingsledare i hälso- och sjukvården. Tidigare har hon publicerat flera böcker på ämnet jämställdhet och psykisk ohälsa.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-05-21
- Mått: 135 x 210 x 25 mm
- Vikt: 349 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 281
- Förlag: Hoi Förlag AB
- ISBN: 9789175575452
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Anna
Brännässlornas drottning är en bok som väcker tankar och ibland behöver jag pausa läsningen lite för att låta dem landa. Det tycker jag mycket om!
Mamman i boken är feministen som knyter på sig det rosenmönstrade förklädet och lagar söndagsmiddag men aldrig missar ett tillfälle att påminna sina döttrar om att det kan bli annorlunda för dem. Själv har hon gett upp sina drömmar till förmån för konventionen men frustrationen och depressionen kommer hon inte ifrån.
Fadern sitter på den ekonomiska och psykologiska makten och har inget intresse av att ändra på den situationen.
Till dessa föräldrar föds Gro Brigitte. Namnen speglar föräldrarnas förväntningar. Gro för moderns hopp om styrka, Brigitte för faderns objektifiering.
Gro växer upp i en värld fylld av blandade budskap och krav som hon möter med hjälp av Mi-Mi, det allvetande, modiga andra jaget. Hon vågar säga ifrån och säga nej och hon vet hur man ska våga vara den man vill. Hon är kreativiteten och fantasin. Hon levererar underfundiga analyser av personer och situationer som alltid är stringenta och fyllda av både humör och humor.
Mi-Mi kompletteras med Brännässlornas drottning, en ledsen flicka som har hamnat på fel plats, i underjorden.
När Gro börjar lära känna sig själv och sina behov lever Brännässlornas drottning upp. Hon som har levt i skuggan sträcker sig mot ljuset för att kunna blomma. Men precis under ytan ligger sorgerna, bara hjälpligt dolda. Trots det vägrar Gro konsekvent och ursinnigt att låta livet bli ljummet. Hon väljer att vara sann före att vara till lags, att kunna uttrycka alla sina känslor före att vara trygg. Hon nöjer sig inte med smulor av jämställdhet utan kräver hela kakan. Hon vägrar nöja sig, inordna sig, förminska sig och hon är beredd att betala priset för det.
Gro är en karaktär jag tycker mycket om, skriven på ett finurligt språk med en krass humor som förstärker känslorna av sorg och maktlöshet samtidigt som den gör dem möjliga att uthärda.