Bokus
Selma Lagerlöf - Kejsarn av Portugallien, E-bok

E-bok, Svenska, 2013

Kejsarn av Portugallien

Av Selma Lagerlöf

19 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Kejsarn av Portugallien publicerades första gången 1914 och utspelar sig i Selma Lagerlöfs hembygd i Värmland. Jan i Skrolycka älskar sin dotter över allt annat. När hon flyttar till Stockholm och inte hör av sig tappar Jan greppet om verkligheten och föreställer sig att dottern, Klara Fina Gulleborg, är kejsarinna av Portugallien och att han själv är kejsare. Hans tankar kretsar hela tiden kring hennes återkomst och vad som ska ske när hon kommer tillbaka. I sin roll som kejsare kan Jan i Skrolycka bryta mot de sociala hierarkierna i trakten.

I ett brev till vännen Sophie Elkan beskriver Lagerlöf bakgrunden till boken. "Handlingen försiggår här i Emtervik i min barndom med alla de gamla figurerna här som bipersoner. Ja huvudpersonen är nog verklig han också, en stackars gubbe som sörjde sig galen av längtan efter sin dotter. [...] Jag ville ha in något av det rörande och naiva, som fanns hos den stackars gubben. Jag vet inte om jag lyckas, jag är just på den punkten, då man ingenting vet."

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-11-12
  • Språk: Svenska
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 0,3 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789175710129
  • Förlag: Bredefeldt förlag
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

82 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 5/5 Anna59

    Detta är nog den bok som jag gillar bäst av Selma Lagerlöf. Skildring av hur människor hade det förr i vårt bondesamhälle. Om fin faderskärlek till sin dotter.

  2. 3/5 Martin

    Boken är bra, men tyvärr klarar jag inte av att lyssna på talboken då rösten som läser upp boken är en jobbig stockholmsdialekt.

  3. 3/5 Grungen

    Bra! Gynnar att läsa inför gymnasiet eller 9an för ni som läser denna bok en vecka innan den ska vara utläst!

  4. 5/5 Karin

    En så bra bok, borde vara obligatorisk i skolan. Fast den har några år på nacken, kan man ändå få med sig visdomsord, som kan gälla även idag.
    Rekommenderas varmt

  5. 5/5 Lena M

    Min absoluta favoritbok som hållit måttet under alla år! Kejsaren av Portugallien, så stor kärlek så stor sorg och så träffsäker beskrivning!