E-bok, Svenska, 2017
Råttan kan inte följa med
Av Åsa Källström Cater, Elisabeth Högberg Eriksson
79 kr
Skickas tisdag 6/10
Beskrivning
Den här boken kan läsas för vilket barn som helst som ett äventyr om barn som saknar och oroar sig för sitt husdjur.
Den kan framför allt läsas för barn som är på väg att flytta in på ett kvinnohus, som en förberedelse för hur det kan vara där och vilka dom kan komma att möta. Då kan varje uppslag användas som utgångspunkt för samtal om hur barnet känner inför och tänker om erfarenheter dom delar eller inte delar med Eric och Maria.
Boken kan också användas för att förklara vad ett kvinnohus är, till exempel för dom barn som en dag upptäcker att deras klasskamrat inte längre är i skolan.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-09-19
- Format: E-bok
- Språk: Svenska
- Förlag: Idus förlag
- Illustratör: Petra Svanbäck
- ISBN: 9789175776095
Utforska kategorier
- Inga kategorier tillgängliga.
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Gustavs
AC (mamma);
I bilderboken Råttan kan inte följa med får vi följa en familj som ibland är en helt vanlig familj men ibland blir pappan så arg att han misshandlar mamman. Det står inte i klartext men det kan räknas ut genom illustrationerna. Fokus är inte på våldet i sig utan på processen och de olika stegen.
Mamman söker hjälp hos kvinnohuset. De får packa det de får med sig. Husdjuret Råttan kan dock inte följa med då man inte får ha djur på kvinnohuset. Vi får följa med till social sekreteraren där det ställs frågor om pappa. Vi får också följa med till polisen. Samtidigt som barnen är rädda för pappa saknar de honom och skyddar honom. Råttan tar mormor hand om och till slut får familjen en lägenhet utan pappa.
För ett barn som inte varit i denna situation så finns den del frågetecken så bra att läsa boken tillsammans.
Boken kan användas som stöd för barn som varit eller är i liknande situation eller barn som kanske behöver förstå vad ett annat barn går igenom.
Illustrationerna balanserar fint genom hela boken.
Boken är skriven på tre språk. Svenska, Engelska och Somaliska. - 4/5 Bokdjungeln
Elena,6 år tyckte att boken var bra. Hon tyckte det var bra att barnen fick prata om sina känslor när pappan inte var där. Även fast hon förstod att de saknade pappan då de inte kunde bo med honom. Hon tyckte att det var bra att mamman flyttade ifrån pappan, för att barnen då slapp höra bråken. Hon trodde att det blev bättre för barnen.
En bra bok som tar upp ett viktigt ämne. Är bra att läsa tillsammans med barn då man kan diskutera runt kring ämnet misshandel inom familjen och när föräldrar flyttar ifrån varandra.