• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

Må bättre, för mindre! Upp till 50% rabatt på hälsoböcker

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Sport, fritid och hobby
    2. Fiske, jakt och skytte

    Laxfiske & favoritflugor : ett liv med flugfiske

    AvPelle Klippinge

    Inbunden, Svenska, 2011

    263 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Beskrivning

    Boken Laxfiske och favoritflugor - ett liv med flugfiske av Pelle Klippinge innehåller 16 kapitel som presenterar författarens liv med fokus på laxflugfiske. Det handlar om äventyr och upplevelser. Detta från en rad olika älvar och länder. Från Emån, Mörrum och Örekil till norska Orkla och Gaula och vidare till skotska Spey och Dee för att bara nämna några.

    I boken berättar Pelle om sina speciella favoritflugor han skaffat under mer än 30 år med laxspöt vilka samtliga följs av en fullständig bindbeskrivning. Här finns allt från moderna hårvingade varianter till lokala mönster som exempelvis Tilda, en specialfluga som bland annat producerat två laxar över 20 kilo i Emån. Det finns också ett gripande intressant kapitel om torrflugefiske från Gaula och Lakselv.

    Visste ni att det fångats lax på 18 kilo med denna teknik? Här finns mycket nytänkning, teknik och strategi presenterat på ett lättsamt kåserande vis vilket kännetecknar Pelle som författare. Flugorna i boken är bundna av Steinar Christensen, förordet skrivet av Öystein Aas med en epilog av Orri Vigfússon. Detta är Pelles femte bok i ämnet och innehåller massor av hans härliga bilder på sina 192 sidor.

     

    Pelle Klippinge (f. 1953) bor nära Emån i sydöstra Sverige och är en välkänd laxfiskeprofil. Sina hemmavatten har han förutom i Emån framför allt i Orkla, Gaula, Dee och Spey vilka han besöker varje år. Han driver företaget Spey Cast sedan 1988 och är skribent och fotograf i flera nationella och internationella flugfisketidskrifter alltsedan 1976. Vidare trogen styrelsemedlem i Gustaf Ulfsparres Stiftelse.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2011-08-18
    • Mått:218 x 234 x 17 mm
    • Vikt:720 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:168
    • Upplaga:1
    • Förlag:Bokförlaget Settern
    • Illustratör:Thommy Gustavsson
    • ISBN:9789175866338

    Utforska kategorier

    • Fiske, jakt och skytte inom Sport, fritid och hobby