Bokus
Karin Askerin - Vem låter om natten? - på bondgården, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2023

Vem låter om natten? - på bondgården

Av Karin Askerin

237 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Följ med till bondgården en natt. Vem är det som låter? Kan det vara en gris eller kanske en ko?

Här får du träffa bondgårdens djur. På den här bondgården beter sig djuren lite tokigt.

Vem låter om natten? På bondgården är en fantasifull och humoristisk bok i ord och bild för yngre barn och den tredje boken i serien Vem låter om natten?

 

Mycket bra, tycker BTJ som ger boken högt betyg.

"[...] Fantasifulla illustrationer på uppslagen ackompanjerar rimmen. [...] Karin Askerin debuterade 2016 med Jag brukar vinka till en sten och har sedan fortsatt rikta författarskapet till barn. Senaste boken är Ålen Åkes långa resa (2022).Amanda Karlsson har även illustrerat de tidigare delarna i serien alla i nattmörka färger. Vem låter om natten? - på bondgården är en humoristisk bok på 40 sidor som bör få små barn att skratta och fantisera om nattens mysterier."

Lektör Eva Bjärlund, BTJ-häfte nr 8, 2023

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-03-22
  • Mått: 175 x 175 x 7 mm
  • Vikt: 164 g
  • Ålder: 0-3
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 0-3
  • Serie: Vem låter om natten?
  • Antal sidor: 40
  • Förlag: Idus Förlag
  • Illustratör: Amanda Karlsson
  • ISBN: 9789176343944
  • Miljömärkning: Svanen
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 4/5 Bokdjungeln

    Jag tycker nog att denna bok är lika bra som boken "Vem låter om natten? I parken". Båda barnen (1,5 & 2,5 år) upplevs tycka lika då denna bok ofta dras fram för att läsas. Penny (2,5 år) tycker att boken är lite smårolig medan Lilly gärna låter som djuren på bilderna. Det är också trevligt att boken är på rim då detta är något de tränat på på förskolan.

  2. 5/5 Marias

    Femåringarna tycker: Är femåringarna egentligen lite väl stora för den här boken? Absolut. Tycker de ändå att det är jättekul att se vilket djur som gör ljudet och med vad? Absolut. De får vara duktiga och höra rimord och räkna ut lite i förväg och det är ju alltid roligt. De skrattar högt åt vad djuren hittar på och tycker att det mesta är tokigt. Ibland kan man faktiskt också uppskatta att läsa en kortare, lättare bok som mest bara blir för att underhålla.

    Mamman tycker: Det är roligt att läsa en bok med en målgrupp som är yngre än de barn man läser den för. För just den här grejen att femåringarna nu får känna sig som världens bästa uträknare för att de minsann vet att sko rimmar på ko eller liknande, gör att det går att se hur de växer till sig.

    Karin Askerins rim är roliga och man vet liksom aldrig riktigt vad som kommer att hända utan det kan bli vad som helst. Amanda Karlssons illustrationer fångar lekfullheten och fantasin på ett jättefint sätt. Perfekt för att lära sig om rimord och att låta fantasin spinna iväg på vad andra djur kan hitta på medan det är natt och alla andra sover.