Inbunden, Svenska, 2023
Läshataren
Av Maria Bäckman, Lina Gullbrand
150 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Har du någon gång hört att det finns en bok för alla? Att det bara gäller att ge boken en chans? Tillåt mig asgarva! Innan jag var med om en grej som förändrade allt var läsning det värsta jag visste. Som tur var ordnade min smått galne rektor en brandövning som öppnade upp för saker jag inte ens kunnat drömma om. Chipsluncher och inneraster, behöver jag säga mer?
Häng med på min resa, det blir kul. Lovar! //Läshataren
Läshataren är en bok som handlar om vänskap, hemligheter och stora förändringar - att våga ta klivet och testa nya saker kan skapa oväntade möjligheter. Boken är perfekt för den som inte tycker om att läsa, men som av någon anledning måste göra det ändå. Den är lättläst, humoristisk och tillgänglig.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-04-28
- Mått: 145 x 216 x 10 mm
- Vikt: 190 g
- Ålder: 9-12
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 9-12
- Antal sidor: 64
- Förlag: Idus Förlag
- Illustratör: Ellen Odlöw
- Medarbetare: Mattias Norén
- ISBN: 9789176348925
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 3/5
- 3/5 Marias
Läshataren är precis vad det låter som, ett barn som inte tycker om att läsa. Som tycker att det är det tråkigaste som finns. Tills hen upplever något som förändrar allting, och som får henom att hitta glädjen. Och allt börjar med en brandövning.
I Läshataren får läsaren möta någon som, som barn, inte alls förstår glädjen eller förtjusningen kring läsning. Som tycker att det faktiskt är hysteriskt tråkigt och som skrattar när någon säger att det bara gäller att hitta rätt bok, att ge det en chans, för det spelar ingen roll. Hen har försökt, och det har inte hjälpt. Tills hen och kompisarna hittar ett hemligt ställe under en brandövning. Ett ställe där de kan gömma sig på och äta chips eller bara slippa vara ute på rasterna. Och hur de börjar väva ihop sina egna historier, och hur det går då.
Jag tycker om att berättaren är hemlig, det gör att det verkligen känns som om hen berättar något som är bara för mig att veta, något som är viktigt att jag inte delar med mig vidare. Dessutom tycker jag om att den här berättaren har skrattat åt den som säger att det bara är att hitta rätt berättelser för att älska det, och så behövde det "bara" att det är den egna berättelsen som behöver komma ut.
Språket är bra och passar målgruppens ålder på ett bra sätt.