Hemligheter

AvNuruddin Farah

Inbunden, Svenska, 2015

Del 3 i serien Blod i solen

54 kr

. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

»Bakom den lekfulla sensualiteten i Hemligheter hörs Nuruddin Farahs klagan över de gamla banden av släktskap som omvandlade till ideologi vållat sådan skada i Afrika. Kärlek, visar Farah, är viktigare än blod.« | NEW YORK TIMES

33-årige Kalaman äger ett dataföretag i Mogadishu, men växte upp på landsbygden. Hans barndomsvän Sholoongo har nyligen återvänt från USA, där hon skaffat sig ett rykte som schaman. Nu avkräver Sholoongo av Kalaman ett mycket gammalt löfte - att han ska göra henne med barn. Det återuppväckta minnet sätter Kalamans identitet i gungning. Samtidigt hotar landet omkring dem att rämna i ett blodigt inbördeskrig.
Hemligheter [1998] är den fristående sista delen av Nuruddin Farahs mästerliga romantrilogi »Blod i solen«. En mörk och grym berättelse om en familjs sönderfall i ett samhälle där blodsband blivit ideologi.
I översättning av Lennart Olofsson och med ett nyskrivet förord av litteraturvetaren Raoul J. Granqvist.

NURUDDIN FARAH, född 1945 i Baidoa, är en somalisk romanförfattare, novellist, dramatiker och översättare. Sedan länge räknas han till de mest betydande afrikanska författarna, översatt till ett tjugotal språk. 1998, samma år som »Blod i solen«-trilogin fullbordats, mottog han Neustadtpriset, ett av världens mest prestigefyllda litterära priser.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Gåvor

Nuruddin Farah

Inbunden
2

54 kr

Links

Nuruddin Farah

Häftad

329 kr

Knots

Nuruddin Farah

Häftad

415 kr

Gifts

Nuruddin Farah

Häftad

258 kr

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Gåvor

Nuruddin Farah

Inbunden
2

54 kr

Kartor

Nuruddin Farah

Inbunden
3

329 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Gåvor

Nuruddin Farah

Inbunden
2

54 kr

Kartor

Nuruddin Farah

Inbunden
3

329 kr

Knots

Nuruddin Farah

Häftad

415 kr