Bokus
Inger Frimansson - Rida på Golden, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2015

Rida på Golden

Av Inger Frimansson

Del 1 i serien Kona-klubben

79 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

När Inger Frimansson startar sin nya serie står hästtokiga mellanstadietjejerna Eufrosyne och Ingeborg i centrum. Vad gör man åt sådana namn? Jo, man bildar en klubb: Konstiga namn-klubben! Tillsammans är de starka och modiga, både i stallet och i skolan.

Frossan är inte helt nöjd med sitt namn, Eufrosyne. Hon har vant sig vid att bänkplatsen bredvid henne står tom och att dra omkring ensam på rasterna. Så en dag leder rektorn in en ny tjej till klassen. Ingeborg - Bojan - från Jönköping. Hon får platsen bredvid Frossan, och deras knäppa vikarie kallar deras hörn i klassrummet för avdelningen för konstiga namn.Snart upptäcker Frossan och Bojan att de inte bara har en dum fröken gemensamt utan också ridningen.

Bojan rider sin egen häst, Golden Angel. Frossan går i nybörjargruppen, men vill så gärna rida Golden ihop med Bojan. Men hur ska hon våga säga att hon är helt ny i stallet? Kommer Bojan att vilja vara hennes kompis om hon berättar att hon inte rider så bra än?

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-10-20
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 3 tim 11 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 99,2 MB
  • ISBN: 9789176511138
  • Förlag: Bonnier Audio
  • Upplaga: 1
  • Uppläsare: Angela Kovacs
  • Ålder: 9-12
  • Serie: Kona-klubben
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

8 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 Cecilia

    Perfekt sommarläsning för barn!
    Här har vi en riktig hästbok med hästtema rakt igenom. Den är väldigt fängslande och därför läser man ut boken ganska snabbt. Om man är en hästtjej eller hästkille kan jag nästan garantera att man gillar den här boken. Den handlar om Frossan som älskar hästar, ändå har hon bara ridit en enda gång. Men en dag förändras allt, mamma säger att hon kan börja rida! Boken passar för både killar och tjejer i åldern 9-12 år och är en bok man kan läsa om och om igen.

  2. 5/5 Shahrzad D

    Hej,
    Jag heter Elina och är 12 år!
    Jag tycker jättemycket om den här hästbokserien! Jag kan läsa den om och om igen! Jag kommer aldrig bli uttråkad! Det händer massor av saker! Jag älskar den!
    Ni måste verkligen läsa den här!!

  3. 5/5 Anonym Verifierat köp
  4. 5/5 ****
  5. 4/5 Bokslukaren