Dramer I. Färga skräcken röd : Hamlet, Macbeth, Richard II, Richard III, Romeo och Julia, Titus Andronicus
William Shakespeare
Inbunden, 2025
279 kr
29 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →För dig som älskar vackra böcker! I ett unikt samarbete med konstnären Sebastian Evans ger Telegram ut samtliga 40 verk av William Shakespeares skådespel och sonetter. Pjäserna släpps var för sig men även i två samlingsvolymer. Vi har nu kommit till komedierna. Alla 40 bokomslag är ett fotografiskt verk och tillsammans bildar böckerna en karg och vacker fond till Shakespeare fantastiska dramer.
OM PJÄSEN
Orättvist avsatt av sin yngre bror retirerar den rättmätige hertigen till Ardennerskogen och bygger upp en utopisk tillvaro tillsammans med sina lojala anhängare. Kvar vid hovet, ihop med sin kusin, är hertigens dotter. När förbjuden kärlek knackar på dörren antar flickorna förklädnader och flyr till skogen, där de möter en magisk värld av vänligt sinnade laglösa och kloka dårar. Som ni behagar är på samma gång en lättsam komedi och en djupare utforskning av sociala och litterära frågor. Den har dessutom en minnesvärd rollista och visar prov på Shakespeares finaste poesi.
OM ÖVERSÄTTAREN
I översättning av Carl August Hagberg, den store Shakespeare-kännaren och före detta ledamot för Svenska Akademien, ger Telegram ut samtliga tragedier, komedier, sonetter och historiska skådespel av William Shakespeare. Hagbergs översättning från 1800-talets andra hälft tillhör den svenska litteraturhistoriens högst skattade. Vi har därför inte velat göra större redigeringar i texten, förutom att rensa bort viss ålderdomlig stavning för att öka läsbarheten.
Omslag: Sebastian Evans (http://www.sebastianevans.com/)