Bokus
Mats Uddin - Viljans makt, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2018

Viljans makt

Av Mats Uddin

327 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

Myntgatan, Stockholm år 1906. Kung Oscar II:s riksmarskalk Carl von der Burg har kallats till en källarvåning som konungen har hyrt i hemlighet. Han får ett uppdrag som kommer att skaka om Sveriges historia, och Carl lämnar källarvåningen väldigt omtumlad. Nästan hundra år senare utses Caroline Silfversparre till ny arbetsmarknadsminister då hennes företrädare hastigt avlider. Caroline ser fram emot att ta sig an detta stora politikområde, men redan vid hennes första arbetsdag får hon dock något annat än politik att tänka på. Vid renoveringen som pågår i departementets källare uppenbarar sig ett dolt rum där tiden verkar ha stått still. Förutom den historiskt intressanta inredningen finner Caroline ett gammalt brev, undertecknat Carl von der Burg,

Viljans makt är första delen i en serie om maktens korridorer då och nu. En tät historisk spänningsroman fylld av politiskt maktspel, konspirationer och mord.


Om författaren:

Mats Uddin är uppväxt i Flen och bor nu omväxlande i Linköping och Limhamn med sin sambo. Han har en ekonomie kandidatexamen och en filosofie magister i pedagogik, och har arbetat som chef i olika organisationer under hela sitt yrkesverksamma liv. Idag är han managementkonsult i eget bolag. Mats har sedan barnsben varit intresserad av historia. Viljans makt är hans skönlitterära debut.

”Jag har alltid varit nyfiken på att lära mig om historiska personer. För mig handlar det nog om att man kan lära sig mycket av dem som har gått före oss på den här planeten. Att därför få ta del av all historia är för en sådan som mig en guldgruva.”

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2018-10-21
  • Mått: 135 x 210 x 25 mm
  • Vikt: 385 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 236
  • Förlag: Hoi Förlag AB
  • ISBN: 9789176970799
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 4/5 Alexander

    Spännande handling med fängslande intriger som på ett skickligt sätt vävs samman mellan dåtid och nutid. Jag ser fram emot fler alster från denna författare!

  2. 4/5 Booksbymarie

    Politisk spänningsroman som på ett skickligt sätt väver ihop historia och politik från både 1906 och 2004 i en välskriven intrig. Berättelsen håller högt tempo och som läsare bjuds du på överraskande vändningar.

  3. 5/5 Catarina S

    Fantastiskt spännande parallella historier som vävs samman till gastkramande läsning. Man vill inte släppa boken ser fram emot nästa bok!!!

  4. 4/5 Karin
  5. 4/5 Michael S