Bokus
J. S. Axell - Mörk stad : en dystopi om mänsklighetens undergång, Häftad

Häftad, Svenska, 2019

Mörk stad : en dystopi om mänsklighetens undergång

Av J. S. Axell

187 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Världen ligger i ruiner. En smitta som förvandlar människor till blodtörstiga odjur har slagit civilisationen i spillror. I Sverige har militära styrkor lyckats isolera och upprätta en karantänzon som kallas Fristaden på ön Södermalm i centrala Stockholm. Denna plats är nu mänsklighetens sista hopp och utpost. Under de militära styrkornas ledning försöker man bygga upp en ny framtid och ett nytt samhälle innanför Fristadens gränser.

I Fristaden lever en grupp vänner vars vardag består av arbetsrutiner, ransoneringsscheman och ständiga kontroller från säkerhetsstyrkorna. Men det är även en vardag fylld av livsfarliga prövningar som proviantrundor till världen utanför. Den enda tillflykten som vännerna har är Klubblandet, ett kvarter med gamla barer och klubblokaler som förvandlats till ett stort nöjestempel. Men när en av vännerna upptäcker en fruktansvärd hemlighet om Fristaden och sedan försvinner spårlöst dras vännerna snabbt in i en häxdans där hotet inte längre bara finns utanför murarna.

Mörk stad är J.S. Axells debutbok. Det är första delen i en serie.

Jan Stefan Axell föddes 1974 i Skövde. Han växte upp i den idylliska småstaden Hjo, men tillbringade även några år i Göteborg innan flyttlasset gick till Stockholm där han bor idag. Jan Stefan har jobbat som bland annat journalist, redaktör och layoutare på Aftonbladet. Förutom att nu frilansa som kulturarbetare är han med i bandet The Exploding Boy.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-10-21
  • Mått: 135 x 210 x 29 mm
  • Vikt: 549 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Serie: Smittans år
  • Antal sidor: 470
  • Förlag: Hoi Förlag AB
  • ISBN: 9789176972038
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 3.8/5

  1. 3/5 Rebecka N

    Dystopier tycker jag alltid är spännande. Extra kul är det att läsa dystopier som skrevs precis innan den nuvarande verkliga pandemin. Den här boken ger mersmak för nästa del i serien. Karaktärerna är många men ändå enkla att hålla koll på. Det är tydligt när berättelsen byter perspektiv. Axell bygger upp det mystiska kring vissa händelser bra. Dock upplever jag mycket vara för detaljerat beskrivet. Jag tror exempelvis tre av karaktärerna, när vi får följa deras perspektiv, gissar att den de möter pratar ryska. Ibland kan detaljer förhöja läsupplevelsen och ge den det lilla extra, men då behöver de vara få och balanserade. Det är en del tillbakablickar i boken. Jag hade nog i stället önskat att boken gått från början till slut utan att hoppa i tid. Berättelsen hade gärna fått starta med smittan i USA för att sen som läsare få följa två av de flera huvudpersonerna i deras flykt tillbaka hem till Sverige. Det ska bli spännande att läsa fortsättningen för att se hur det ska gå och vad mer som kommer att hända.

  2. 4/5 -

    Dystopier är my cup of tea, så jag slängde mig genast över den här boken när den kom igår. Här har vi alltså en bok i min favoritgenre som dessutom utspelar sig i Stockholm, en stad jag väl känner. Förutsättningarna för en positiv läsupplevelse föreligger. Och jag blir heller inte besviken. Mörk stad har de ingredienser som en postapokalyptisk roman kräver. Ett fokus på överlevnad finns här, men också på att leva. Att hitta en vardag som, åtminstone litegrann, kan påminna om livet som det var förut. Och det gör den tills någon kommer sanningen på spåren. Mörk stad är spännande och läskig, men det är inte de smittade som skrämmer mest i den här boken. Boken är välskriven och lättläst med korta kapitel. Berättelsen tar sin början 250 dagar efter smittans utbrott, och ger oss under resan framåt tillbakablickar till dagarna runt utbrottet. Ett grepp som ger djup i handlingen och kunskap om vad som egentligen hände. Vi får på så sätt också lära känna karaktärerna än mer. Karaktärerna i boken är många, de är vältecknade och intressanta. J.S Axell har skrivit en dystopisk roman värdig namnet och jag ser fram emot del två i serien. Mörk stad får ☕☕☕☕ och en liten påtår.

  3. 4/5 Matbro

    Spännande. Bra flyt i texten vilket ger mersmak på nästa bok. Lagom med tekniska benämningar då vissa författare i denna genre spårar ut fullständigt i typbeteckningar/fakta om diverse vapen,bilar etc.

  4. 4/5 Anjelita A