• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% studentrabatt med kod TERM26

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Deckare
    2. Polisromaner

    Entry Island

    AvPeter May

    Inbunden, Svenska, 2016

    224 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Fler format och utgåvor

    E-bok

    119 kr

    Ljudbok

    169 kr

    Pocket

    Tillf. slut

    Storpocket

    Tillf. slut

    Beskrivning

    Ny fristående kriminalroman av författaren bakom Lewis-trilogin

    »En av mina nya favoriter. Det här är väldigt bra!« | MAGNUS UTVIK, GOMORRON SVERIGE, SVT om Isle of Lewis-trilogin

    »Entry Island är en bok helt i min smak, som fängslar för stunden och bjuder på riktigt bra läsning.« | JOHANNAS DECKARHÖRNA

    »Det är så otroligt gripande alltihop att jag knappt klarar att lägga ifrån mig boken.« | BOKFÖRING ENLIGT MONIKA

    När det isolerade ösamhället Entry Island skakas av ett mord, det första i mannaminne, beger sig kriminalpolisen Sime Mackenzie till ön som del av ett utredningsteam från Montréal. Affärsmannen James Cowell, en av öns drygt hundra invånare, har knivhuggits till döds i sitt hem, och det mesta talar för att det är hans hustru, Kirsty, som hållit i vapnet.
    Utredningen ser först ut att bli en formalitet, men när Sime träffar Kirsty överväldigas han av en märklig känsla. Trots att han vet att de inte kan ha träffats förut känner han igen henne. Det är något hos den mordmisstänkta kvinnan som rör upp djupt begravda minnen inom honom.
    I takt med att utredningen fortskrider börjar Sime hemsökas av drömmar om ett avlägset förflutet på en skotsk ö, femhundra mil bort historier som hör till en fjärran värld men ändå tycks sträcka sig in i nuet, mot Entry Island och de mysterier som ön ruvar på.
    I svensk översättning av Charlotte Hjukström.

    PETER MAY [f. 1951] är en skotsk romanförfattare, bosatt i Frankrike. Hans Lewis-trilogi om Edinburgh-polisen Fin Macleod har hyllats av kritikerna både internationellt och i Sverige, och har vunnit en rad priser, bland annat Le Prix Littéraire Cezam Inter CE i Frankrike och The Barry Award för »Årets bästa kriminalroman« i USA. Entry Island är Peter Mays nya fristående kriminalroman.

    »Jag kan varmt rekommendera denna till alla som gillar Mays tidigare böcker - och även till alla övriga!« | MEST LENAS GODSAKER

    »Peter May är skicklig skribent och han målar fram miljöerna och karaktärerna på ett levande sätt.« | ROSEMARI SÖDERGREN, KULTURBLOGGEN

    »Miljöerna är som alltid fantastiskt beskrivna.« | BOKSTUNDER

    »En modern mordhistoria som också ger en fascinerande glimt av en skamlig och ofta förbisedd del av Storbritanniens historia.« | THE INDEPENDENT

    »Peter May följer upp sin suveräna Lewis-trilogi med en lika uppslukande ny roman.« | THE TIMES

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2016-08-29
    • Mått:145 x 216 x 30 mm
    • Vikt:590 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:414
    • Upplaga:1
    • Förlag:Modernista
    • Medarbetare:Lars Sundh
    • ISBN:9789177010999
    • Originaltitel:Entry Island
    • Översättare:Charlotte Hjukström

    Utforska kategorier

    • Polisromaner inom Deckare

    Betyg & recensioner

    4.2/5