Inbunden, Svenska, 2009
På sannolika skäl
87 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Advokat Guido Guerrieri får en dag besök på sitt kontor av en ung egyptisk kvinna. Hennes vän, Abdou Thiam från Senegal, har blivit anklagad för ett fruktansvärt brott, mordet på en liten pojke, som hittats på botten av en brunn. Abdou är kringvandrande försäljare på stränderna runt Bari, och har flera gånger setts prata med pojken. Bevisen polisen har mot honom är starka. I sitt eget känslomässigt instabila tillstånd efter en skilsmässa, tar Guerrieri emot den alldeles för låga summa pengar som kvinnan kan erbjuda, och lovar att göra vad han kan för Abdou.
Åklagaren vill ha en snabb dom, men Guerrieri blir snart övertygad om Abdous oskuld, och försvaret av honom hjälper honom i hans eget sorgearbete. Han konfronteras med småstadsrasism underblåst av den senaste tidens invandring från Afrika, och utnyttjar skickligt kryphålen i det italienska rättsväsendets labyrintliknande irrgångar.
Gianrico Carofiglio är anti-maffiaåklagare i Bari, en hamnstad i Apulien. Han har varit inblandad i rättegångar om korruption, organiserad brottslighet och trafficking och har medverkat till att ett par hundra medlemmar av Sacra Corona, den gren av maffian som håller till runt Bari, fängslats. Han är sedan 2008 även parlamentsledamot i den italienska senaten för oppositionspartiet Demokraterna.
På sannolika skäl är mer än en perfekt avvägd thriller, det är en spänningsroman som överskrider genregränser. Den är en kraftig attack mot rasism, och ger en fascinerande inblick i det italienska rättssystemet. Men den är också ett kärleksfullt porträtt av en djupt mänsklig hjälte.
"Det här är ett lysande rättegångsdrama, det är intelligent och spännande och det är så roligt att läsa någonting som inte är anglosaxigt eller svenskt"
Ingalill Mosander
"På sannolika skäl" är en ovanlig och ovanligt uppfriskande läsning. Nyanserat gestaltar Carofiglio både ett inre och yttre drama, med hjälp av spänningsromanens sidvändande berättarteknik. Resultatet är överraskande. Vitalt. Väldigt bra. Och långt mer spännande än det mesta i genren. Minsann en smärre uppenbarelse. Örjan Abrahamsson, Kristianstadsbladet
"En av Italiens främsta deckarförfattare"Harald Hamrin SvD
" ... både annorlunda och mycket bra."Gunilla Wedding, Skånskan
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2009-02-03
- Mått: 140 x 215 x 22 mm
- Vikt: 460 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Serie: Guido Guerrieri
- Antal sidor: 254
- Upplaga: 1
- Förlag: Telegram Bokförlag
- Medarbetare: Gunnar Palmgren
- ISBN: 9789177388043
- Originaltitel: Testimone Inconsapevole
- Översättare: Ulla Trenter
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
14 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 3/5 Dr. L
Inte egentligen en deckare eller thriller utan en välskriven, underfundig, milt självironisk roman om förlåtelse och försoning. Märkligt nog inspirerad av John Fante som även citeras. Måhända skriver advokater bättre än poliser? För Carofiglio är betydligt vassare än den flagrant självupptagna Michele Giuttari, kriminalkommissarien vid Florenspolisen som jagade "Monstret i Florens" och fick, märkligt nog, för sig att en satanisk sekt låg bakom det hela.
- 3/5 Kristina S
Jag tycker att det är en välskriven roman, som de flesta Italienska romaner är. Jag är förtjust i Italienska författare som till exempel Roberto Saviano, som skrivit Gomorra och Skönhet och helvete. Eftersom jag tycker att de har ett lugnt språk och ofta är bra översatta. Denna roman innehåller mycket dialoger och är mycket mansdominerad. Det finns inte många kvinnor med i handlingen. Jag tycker ändå att romanen är mycket läsvärd.
- 5/5 Mats
- 5/5 Annmari S
- 3/5 Ann