Bokus
Anita Ekberg - Höga kusten : ett världsarv i mitt hjärta / The high coast of Sweden, Häftad

Häftad, Svenska, 2020

Höga kusten : ett världsarv i mitt hjärta / The high coast of Sweden

Av Anita Ekberg

415 kr

Skickas fredag 16/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Världsarvet Höga Kusten firar i år 20-årsjubileum! Höga Kusten utsågs år 2000 till världsarv av UNESCO på grund av områdets världsunika landhöjningsgeologi. Ett världsarv är en plats, en ort eller en miljö som på ett unikt sätt vittnar om jordens och människans historia. Landhöjningen har varit störst i världen på Höga Kusten efter den senaste istiden. Skärgården har flera namn som Röda kusten, Sveriges brantkust eller Surströmmingskusten. Vårt världsarv omfattar en signifikant färgskala där det blåa havet och den rosa graniten möts. Man uppfylls på plats av känslan att vara en del av den mäktiga skapelsen bland stillheten, landskapets skönhet, fiskelägena, havet och folket. "En ny bok igen om Höga Kustens skimrande landremsa har sett dagens ljus. På kustbandets cirka 8mil,trängs upplevelserna i rad med historien och nutiden i varje mening. Hon heter Anita Ekberg, hennes far Gunnar Ekberg ingick i det stora familjeföretaget Bröderna Ekbergs (ABE) bleckplåtslageri som startade 1911.Företaget såldes ju 1975, ingår numera i i ståljätten OSTP. Hon flätar in Örnsköldsviks historia genom ekbergarna på ett ypperligt sätt och ger insikt i vad många inte känner till om näringslivets förflutna. Anita Ekberg har lyckats med konststycket att göra sin kust till en historia, en som håller länge i tiden. Hon tillför landskapet och sin hembygd en ypperlig berättelse när det en gång började rulla vågor mot stränderna när Sörleberget knappt var synligt och Barsta kapell låg vid vattenytan". Krönikör Gunnar Fredriksson, Örnsköldsviks Allehanda,24 november 2020
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-10-14
  • Mått: 200 x 250 x undefined mm
  • Vikt: 573 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 164
  • Förlag: Recito Förlag
  • ISBN: 9789177654896
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Maria

    En otroligt fin bok! Underbara bilder, berättelser och smultronställen om världsarvet höga kusten som ger mersmak och väcker reslust. Rekommenderas!

  2. 5/5 Janne

    Ett mästerverk i Norrland många fina bilder och bra återspegling av historian. Fick själv inspiration till ett par platser brukar nämligen ta husbilen längs höga kusten, tack!

    /Janne

  3. 5/5 Lenah M

    Unika bilder från världsarvet Höga kusten tillsammans med intressant sprakande text om historik, naturen som andrum och skönhetsupplevelser. Köp den!

  4. 5/5 Mats T

    Läste en recension i ÖRNSKÖLDSVIKS ALLEHANDA den 24 november av Gunnar Fredriksson som gjorde en gammal Ö-viksbo nyfiken att köpa boken. Och den blev verkligen till glädje och hågkomster. Jag har bott i Örnsköldsvik i 52 år och har flyttat till Uppsala de sista två åren. Jag blev verkligen imponerad av de fantastiskt fina bilderna och texterna är skrivna så man verkligen känner både lukt och brusande hav. Jag rekommenderade boken till min gamla granne i Örnsköldsvik som har köpt den och nu väntar jag bara på att höra vad hon tycker.
    Boken är ett smycke i min bokhylla!