Bokus
Anita Ekberg - Tvillingsjälar : sammanflätade i ett evigt band, Häftad

Häftad, Svenska, 2024

Tvillingsjälar : sammanflätade i ett evigt band

Av Anita Ekberg

230 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
TVILLINGSJÄLAR Sammanflätade i ett evigt band är en bok som inbjuder dig som läsare till att ta del av hur det upplevs att vara enäggstvilling. För min tvillingsyster och mig är det mestadels en välsignelse och ett privilegium att vara tvilling. Enäggstvillingar är oskiljaktiga och så lika att inte ens våra föräldrar alltid såg skillnad på oss. I boken beskriver jag mina egna känslor, reflektioner, upplevelser omkring vårt tvillingskap under olika perioder i livet i Örnsköldsvik, Paris och Monaco. Det har emellertid funnits år då vi inte träffats. Det visade sig ändå att vi levt sammanflätade med exempelvis besök vid olika tidpunkter på samma platser såsom Alaska, Svalbard och Kenya utan varandras kännedom. Det hände även att vi mötte samma människor under våra resor. Det upptäckte vi efteråt då vi träffades igen. Boken vänder sig till alla som har anknytning till tvillingskap eller som är allmänt nyfikna och som vill
veta mer om vad det innebär att vara en tvilling. Boken varvas med aktuella forskningsrön inom ämnet.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-06-14
  • Mått: 155 x 220 x 8 mm
  • Vikt: 260 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 116
  • Upplaga: 1
  • Förlag: BoD
  • ISBN: 9789180974936
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

3 recensioner, genomsnitt 4.7/5

  1. 4/5 Eva E

    Mycket intressant och underhållande skriven bok om enäggstvillingar, som får en att vilja veta mera om ämnet. Kan varmt rekommenderas.

  2. 5/5 Ylva C

    Väldigt trevlig bok. Fin tidsskildring. Varm och härlig . Roligt med fotografier som lyfter texten. Kan verkligen rekommendera den. Ovanligt ämne dessutom( tvillingar)

  3. 5/5 Lenah M

    TVILLINGSJÄLAR Sammanflätade i ett evigt band av Anita Ekberg

    Detta är en berättelse om att vara enäggstvilling. Boken är tillägnad en innerligt älskad tvillingsyster. Den bygger på personliga erfarenheter, egna upplevelser, reflektioner och är även varvad med aktuell forskning som är invävd i texten. Innehållet vänder sig till alla som har anknytning till tvillingskap eller som är allmänt intresserade av vad det kan innebära att vara en enäggstvilling. Berättelsen börjar med upplevelser från en glädjefylld barndom och sträcker sig fram till vuxen ålder. Läsaren får följa med från tidig ålder med uppväxt i Örnsköldsvik - samt vidare till äventyr i Monaco, Paris med mera; därefter tur och retur tillbaka till Sverige och det vuxna livet.
    En lättläst tankvärd bok, som består av såväl djup som yta; berikad med fotografier där språket är rikt och målande.
    Läs den! /Elle