I fikonträdets skugga (ljudbok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (274.9 MB)
Språk
Svenska
Serie
Familjen Bergendahl (del 2)
Inläsare
Viktoria Flodström
Utgivningsdatum
2019-07-23
Upplaga
1
Förlag
Printz Publishing
ISBN
9789177712046

I fikonträdets skugga Ljudbok

(109 röster)  |   Läs 10 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2019-07-23

Styckköp

169

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Ny feelgoodroman av Camilla Davidsson som sålt över 250 000 sålda böcker i Sverige!

Susanne har tagit hand om sin familj i alla år, men nu är Sofia och Lovisa utflugna och Lars har plötsligt och chockartat lämnat henne för en yngre kvinna. Vid 53 års ålder måste Susanne skapa sig ett nytt liv. Först och främst hitta någonstans att bo, men också ett nytt jobb och någonstans att göra av bohaget från familjevillan.

I en avkrok på Gotland ligger den gamla mjölkbutiken, ett arv som Susanne tänkt sälja, men som tillfälligt får husera alla möbler och prylar. I lugn och ro ska hon sortera allt och hämta kraft efter skilsmässan. När en turist en dag stannar till vid mjölkbutiken och frågar vad sakerna kostar, finner Susanne att hon halvt ofrivilligt startat en loppis. En dag dyker en vresig men stilig granne upp på gården, och en kedja av händelser sätts igång som slungar ut Susanne i livet igen. Men vågar hon säga ja till allt det nya?

I fikonträdets skugga är en fristående fortsättning på läsarsuccén Liten tvåa med potential. Det är en varm och kärleksfull skildring om att resa sig när man fallit och om modet att stå upp för sig själv och det man tror på.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 10 recensioner av I fikonträdets skugga. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En av de bättre
    -, 29 juli 2024

    Denna upplever jag som en av Camilla Davidssons bästa . Väl värd att lyssna på.

  2. Fängslande
    -, 6 mars 2023

    Svårt att sluta lyssna. Man får en tydlig bild av hur allt ser ut.

  3. Trevlig bok
    -, 22 juli 2022

    Fint skriven med levande karaktärer. Författaren levererar alltid på hög nivå.

  4. Jättebra!!!
    -, 6 oktober 2021

    Underbar och undrar genast om det finns en fortsättning. Känns tråkigt att säga adjö redan. Jag vill veta vad som händer mellan dem NU!!!

  5. Härlig!
    Cattis, 29 mars 2020

    Kunde inte sluta att lyssna. Jättemysig!

  6. Varm
    -, 7 januari 2020

    Davidssons hittills bästa. Ger värme och eftertänksamhet i tider av prylhets och stress.

  7. Mysig bok i höstmörkret
    HG, 10 oktober 2019

    En bok som man längtar till att få lyssna på. Levande miljöer och man dras med i historien.

  8. Jag vill ha mer!
    Lina, 8 september 2019

    Trots att huvudkaraktären är över 50 år får man känslan av att hon bara är runt 30. Boken slutar i hopp om att det kommer en uppföljare. Jag älskar dessa böcker med kärlek, vardagsproblem och livet, ge mig mer!

  9. Mycket trevlig
    -, 24 augusti 2019

    Jag gillade den verkligen härligt bok fick mig att må bra

  10. Mysig berättelse
    Kaffeläsaren, 9 augusti 2019

    I fikonträdets skugga är en fristående fortsättning på Liten tvåa med potential. Men boken går precis lika bra att läsa utan att ha läst boken innan. Jag har läst alla böcker som Camilla skrivit innan och gillar dem. Jag gillar hennes varma berättelser med djup. Det är böcker som får mig att må bra, som gör att jag känner mig omhuldad och som samtidigt ger mig en tankeställare av vad som är viktigt i livet. I fikonträdets skugga är inget undantag, den får mig att glömma omvärlden helt för en ... Läs hela recensionen

Visa alla 10 recensioner

Fler böcker av Camilla Davidsson