Inbunden, Svenska, 2019
Jag väntar i snön
217 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Snön ligger i drivor mot det varma huset i skärgården, spaghettivattnet kokar i en kastrull bakom oss och jag anar ingenting.
Plötsligt får Alexander meddelandet att han inte får träffa sina barn mer. Anmälningar om våld och övergrepp avlöser varandra. Alexander vet att samtliga anklagelser är ogrundade, han vill göra allt för att det ska klarläggas. När han söker komma till tals med psykologen som anmält honom förvägras han detta. Först när han har erkänt anklagelserna vill psykologen möta honom. Polisen utreder anklagelserna och finner inget. Ärendet förs till domstol. Domstolen tillerkänner barnen umgängesrätt med Alexander. Men handläggarna i stadsförvaltningen sätter sig emot. Nu vidtar en otrolig kamp. Alexander mot de sociala myndigheterna.
Romanen är baserad på verkliga händelser.
Daniel Dencik, f 1972, är författare och filmregissör.
Mästerlig En av årets största läsupplevelser" /Weekendavisen
Strålande" /Politiken
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-05-21
- Mått: 145 x 215 x 26 mm
- Vikt: 426 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 273
- Förlag: Bokförlaget Polaris
- ISBN: 9789177951759
- Miljömärkning: FSC
- Originaltitel: Anden person ental
- Översättare: M Andersson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
4 recensioner, genomsnitt 4.3/5
- 4/5 veronicas_bok_bak_liv
"Jag väntar i snön" är baserad på verkliga händelser. Boken är välskriven med ett bra flyt och jag blev tagen av bokens story direkt och jag hade väldigt svårt att lägga ifrån mig den. Det var så många känslor som väcktes i mig när jag läste denna bok, frustration, sorg, ilska, medkänsla, maktlöshet och värme. Att få följa Alexanders kamp och resa om att få träffa sina barn berörde mig djupt. Ibland känns hela beteättelsen helt overklig - kan det gå till så här? Jag kan både förstå och inte förstå samhällets agerande i detta fall, självklart så ska barnen skyddas om det finns misstanke på att dom far illa. Det jag har svårt att ta in är att det känns som att det Alexander har att säga, de bevis som framkommer och det vittnen har att säga inte har någon betydelse. Nu är ju boken vinklad och skriven från Alexanders perspektiv men det hade varit intressant att få veta lite mer från den andra sidan - mamman och samhället. Som läsare har jag väldigt många frågor och saknar många svar. En gripande bok som berörde mig och som kommer stanna kvar med många funderingar.
- 4/5 Villivonkansbooks
Väntar i snön är en roman som naglar sig fast. Boken handlar om Alexander som är ensamstående pappa till ett par tvillingar på snart 7 år. Allt funkar jättebra med barnen som bor hos Alexander var tredje vecka. Men plötsligt möts Alexander av beskedet att han inte får träffa barnen längre. Både Alexander och Alexanders pappa påstås ha slagit barnen och båda är polisanmälda. Mamman till barnen gör allt för att ställa till ett helvete för Alexander och ljuger ihop det ena efter det andra.
Det är otroligt obehagligt att följa Alexander i hans kamp för rätten att få se sina egna barn och det mest obehagliga av allt är att berättelsen är baserad på verkliga händelser! Så fruktansvärt! Det är svårt att förstå hur man som mamma kan utsätta sina egna barn för detta bara för egen vinnings skull. Vilken mardröm för både pappan och barnen! Berättelsen skakar om och jag har svårt att släppa boken efter jag läst ut den. Jag undrar ofta hur det gått för det riktiga fallet och om pappan fick träffa sina barn igen. Jag hoppas verkligen det! Fast det är en dokumentär skildring är den lättläst och har ett bra driv framåt hela tiden, det gör att det går otroligt fort att läsa boken. Boken överraskar mig på ett positivt sätt, den är riktigt bra! - 4/5 Memara
Daniel Denciks bok är en riktig bladvändare som har dokumentärt underlag med hög spänningspotential. Den dokumentära historien om en pappa vars barn tas ifrån honom utan till synes någon vidare anledning är så stark att man läser den i ett enda långa svep. Den är Kafkas Process på riktigt med aningslösa tjänstemän i huvudrollen och en kändis som djävulens- och advokat på riktigt. Mycket nöje!
- 5/5 Rolf G