Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Ilkas arv (del 2)
Antal sidor
401
Utgivningsdatum
2020-06-05
Förlag
Bokförlaget Polaris
Översättare
Jessica Hallén
Originaltitel
Ilkas arv
Dimensioner
207 x 134 x 34 mm
Vikt
512 g
SAB
Hce
ISBN
9789177952329

Ilkas arv

(5 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2020-06-05
207
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Ilka är kvar i den amerikanska staden Racine Wisconsin dit hon rest för att reda ut arvet efter sin pappa. Fadern lämnade familjen för 33 år sedan och nu vill hon ta reda på varför han försvann. Och varför han aldrig hörde av sig. Men det är inte så lätt att ta reda på. Begravningsbyrån är konkursmässig, den nya familjen i USA vill inte veta av henne och ingen vill besvara Ilkas alla frågor. Hon är beredd att ge upp och resa hem till Danmark. Men så hittar hon ett brev som antyder att pappan var utsatt för utpressning. Hon börjar att gräva i det och steg för steg kommer sanningen fram. En sanning som är en annan och mycket mer fruktansvärd än vad Ilka någonsin kunna föreställa sig.

Ilkas arv är del två i Sara Blædels älskade serie om Ilka Jensen. Den första boken, Min fars hemlighet, utkom i februari 2020.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Ilkas arv
  2. +
  3. Den tredje systern

De som köpt den här boken har ofta också köpt Den tredje systern av Sara Blaedel (pocket).

Köp båda 2 för 296 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Ilkas arv. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Riktigt bra
    @bettan_bokprataren (Örebro), 20 oktober 2020

    Karaktärerna är intressanta och den är oförutsägbar. Den är riktigt bra trots att drivet framåt går ganska sakta men det är på ett smart sätt och ledtrådar planteras ut succesivt. Du bjuds på det mesta av det bästa i den här genren, action, romans och sex men även en del mord, olyckor och familjehemligheter.
    Mycket bättre än del ett tycker jag med en hel del tvister och slutet, ja vad ska man säga...Tur att det kommer en tredje del.

  2. Förbaskat bra!
    Kaffeläsaren, 8 september 2020

    Ilkas arv är den andra delen i serien om danska Ilka Jensen som ärver sin fars begravningsbyrå i USA. I den första delen reste hon till USA och började reda upp allt efter pappan och det som skulle bli en kortvarig visit blev något helt annat. I denna del upptäcker Ilka att hennes pappa varit utsatt för utpressning och när hon börjar luska efter vad som hänt upptäcker hon att det är många som är villiga att göra allt för att inte sanningen ska komma fram.
    Boken är otroligt välskriven och ... Läs hela recensionen

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Sara Blaedel