Bokus
Gill Paul - En annan kvinnas man, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2019

En annan kvinnas man

Av Gill Paul

219 kr

Skickas tisdag 20/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Året är 1911 och femtonåriga Mary Kirk och Wallis Simpson träffas på ett sommarläger. Mary blir med ens fängslad av den vilda, ogenerade och självsäkra Wallis, som även har en speciell dragningskraft på pojkarna. Detta blir början på en lång vänskap, en vänskap som ska övervinna både tid och rum även när det börjar florera skandalösa rykten om Wallis och prinsen av Wales. Men när Marys lojalitet till Wallis ifrågasätts börjar deras relation knaka i fogarna.

I Paris, 1997, sitter Rachel och hennes fästman i en taxi, när bilen framför  dem plötsligt kraschar. Chocken tilltar när de får veta att prinsessan Diana befann sig i bilen. Kraschen och Dianas död fortsätter att hemsöka Rachel, och hennes intresse växer när hon får reda på att Diana hade besökt Wallis, hertiginnan av Windsors, sista bostad bara timmar före kraschen.

Upptäckten av en sedan länge bortglömd koppling till Wallis Simpson leder Rachel till sanningen bakom en skandal som skakade världen...

 

Gill Paul är en storsäljande brittisk författare som blivit känd världen över för sina uppslukande romaner om verkliga historiska händelser. Louise Bäckelin Förlag har tidigare gett ut Tsarens dotter. Gill Paul är född och uppvuxen i Glasgow, men numera bosatt i London.

 

»Perfekt. Fantastisk läsning.« The Sun

»En roman som är omöjlig att lägga ifrån sig, om två kvinnor som är omöjliga att glömma.« Hazel Gaynor, författare till Fyrväktarens dotter

»En helt underbar, intressant och spännande berättelse om gripande livsöden.« Mellsageek

»Älskar allt med den här boken! Betyg 5 av 5.« Bok Ann

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-07-11
  • Mått: 146 x 216 x 30 mm
  • Vikt: 628 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 446
  • Förlag: Louise Bäckelin Förlag
  • ISBN: 9789177990949
  • Miljömärkning: FSC
  • Originaltitel: Another Woman's Husband
  • Översättare: Annika Sundberg
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Villivonkansbooks

    Jag har läst Tsarens dotter av författaren innan, det var en bok jag tyckte mycket om. En annan kvinnas man är minst lika bra. Liksom i den förra boken är det även här två separata berättelser som skickligt vävs fram. Den ena handlar om Mary som är femton år när berättelsen tar vid 1911. Mary får vi följa genom hela livet. Den andra berättelsen utspelar sig 1997 och handlar om Rachel. Rachel blir tillsammans med sin sambo vittne till en bilolycka, i bilen finns prinsessan Diana.

    Båda trådarna är lika intressanta att följa och jag känner med båda kvinnorna. Det är dramatik, vardag, jobb och problem med män. Båda kvinnorna får kämpa på sitt sätt. Jag gillar språket och berättarstilen som har författaren har. Gill Paul skriver väldigt bra och det gör läsningen till ett stort nöje. Det är en bok att svepas bort i, en sån bok som gör att man glömmer omvärlden för ett tag, vilket verkligen kan behövas nu. En annan kvinnas man är en gripande roman som fångade mitt hjärta redan från start och som var omöjlig att slå igen innan den var slut!
    Rekommenderas varmt!

  2. 4/5 Lollos

    Det här är en bok om flera färgstarka kvinnor och hur deras val och handlingar påverkar deras och andras liv. Det är en bra bok som fastnar och som du bara måste läsa en sida till. Och en sida till. Vi möter två parallella historier, en från 1900 talets början och en som rör tiden 1997. Historierna vävs ihop och det är något som Gill Paul är bra på, historierna blir en helhet. Boken är spännande och väldigt levande berättad. Färgstarka personporträtt och miljöbeskrivningar möter mig när jag läser. Jag tycker väldigt mycket om hur @gill.paul1 skriver, språket känns vackert och är lätt att ta till sig. Boken är både romantisk men även väldigt sorglig. En bok jag kommer att tänka på ett tag.