Ljudbok, Svenska, 2022
Det spökar på smögen
Av Anna Ihrén
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Det spökar på Smögen är den tredje boken om Smögendetektiverna Stella och John. Det är en spännande och uppskattad deckarserie för barn i åldern 9-12 år. Anna Ihrén är författaren bakom succérserierna Morden på Smögen och Jubileumsserien.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-10-14
- Språk: Svenska
- Speltid: 3 tim 14 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 96,7 MB
- ISBN: 9789177995227
- Förlag: Louise Bäckelin Förlag
- Uppläsare: Alice Sjöberg Brise
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
4 recensioner, genomsnitt 4.2/5
- 4/5 Boktanten
Det hör inte till vanligheterna att jag tycker en bok för 9 till 12-åringar är spännande. Men så är det faktiskt med "Det spökar på Smögen". Kanske inte lika spännande som en som en deckare för oss vuxna men ett visst mått av mysterium finns det.
Detta är den tredje boken om Stella och Johns detektivbyrå i serien "Smögendeckarna". Det är en riktigt bra serie, alla tre böckerna är välskrivna platsar absolut in under kategorin bladvändare. Anna Ihrén har ett lite mognare språk och backar inte för att använda lite svårare ord. Dock är hon väldigt duktig på att även väva in en förklaring utan att det känns krystat, mer som att Stella och John förklarar för varandra.
Såväl karaktärer som miljöer är väl gestaltade och trots att det inte finns några illustrationer i boken är det lätt att föreställa sig hur det ser i på Smögen. Boken passar perfekt som högläsning för de som inte är så läsvana eller som sträckläsarbok för den vetgirige bokslukaren. - 4/5 i_min_bokhylla
Tredje boken om Smögendetektiverna Stella och Johan är här. En deckarserie för 9 år och uppåt.
I Det spökar på Smögen har höstlovet precis börjat och Stella och John möts återigen på Smögen. Detektivbyrån har fått ett annorlunda uppdrag inför Halloween nämligen att pynta ön till den läskiga spökvandringen.
Men så försvinner Stellas älskade hund Miss Marple. Det är bara början på en rad skrämmande händelser.
Anna Ihren har som vanligt skapat en spännande bladvändare och denna gång något läskigare än vanligt. När spökvandringen börjar är det inte bara utklädda spöken och häxor bland sjöbodarna. Stella och John är samspelta och varmt och kärleksfullt gestaltade, miljöbeskrivningar hjälper till att bygga stämningen. Anna Ihren skriver medryckande och lättläst.
Det spökar på Smögen är ett måste för alla bokslukare som gillar spänning, mysterier och Halloween. Räkna med sträckläsning. Hade gärna varit med själv för att lösa mysterier på Smögen. Har man missat Stella och Johns Detektivbyrå så heter första boken Mysteriet med den försvunna guldskatten, andra boken heter Julmysteriet på Smögen, de är alla fristående men mer än väl värda att läsa så missa ingen del. - 5/5 Marion K
- 4/5 -