Ljudbok, Svenska, 2023
Bokhandeln i fyrtornet
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Rachel kom till byn för fem år sedan och har sedan dess blivit kvar. När ägaren till bokhandeln i fyrtornet plötsligt dör, tar hon hand om den för att den inte ska gå förlorad.
En dag upptäcker Rachel en väl dold hemlighet i tornet och inser att det finns mer att veta om dess historia än hon trott. Kommer hon att upptäcka sanningen om fyrtornets första ägare? Och kan hon hindra att byns invånare får reda på den?
SHARON GOSLING arbetar som journalist och författare. Hon skriver om filmer och tv-serier i sci-fi- och fantasygenren och har skrivit flera ungdomsböcker. Med romandebuten Huset nedanför klipporna bytte hon spår och är nu aktuell med ännu en feelgoodroman, Bokhandeln i fyrtornet. Sharon Gosling bor med sin man i en avlägsen by i nordvästra England.
"Atmosfärisk och förtrollande läsning." Heat
"En charmig och mystisk berättelse skriven med en enastående fantasi och värme." Woman's Own
"En fascinerande berättelse om begravda hemligheter - ännu en briljant roman från Sharon Gosling." My Weekly
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-02-14
- Språk: Svenska
- Speltid: 12 tim 27 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 373,4 MB
- ISBN: 9789177995678
- Förlag: Louise Bäckelin Förlag
- Översättare: Birgitta Karlström
- Uppläsare: Anna Lyons
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
70 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 4/5 Josefin
Mysig feelgood roman om en bokhandel o dess öde o människorna runt omkring den.
- 5/5 Mita
Underbar bok som tar dig med på en fantastisk resa genom både vacker natur men även som speglar relationen mellan människor i en liten pittoresk by på ett sätt som inte lämnar lyssnaren oberörd.
- 4/5 Bokdjungeln
Förväntningarna blir så klart väldigt höga när en bok är nominerad till titeln Årets bok. Vilket Bokhandeln i fyrtornet är. Den är också väldigt bra. Mysig. Som en feelgood ska vara. Den når dock inte upp till mitt högsta betyg, 5. Men väl en 4:a. Handlingen tar så klart upp kärlek. Men jag tycker att den är mer fokuserad på den vänskapliga kärleken än den romantiska. Det gillar jag.
Som den bokälskare jag är blir jag också väldigt glad över att boken utspelar sig i en sådan härlig miljö. Vem hade inte velat besöka en bokhandel belägen i ett fyrtorn? - 4/5 Anonym Verifierat köp
- 5/5 Sara Verifierat köp