Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Jorden runt (del 3)
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
34
Utgivningsdatum
2020-09-08
Förlag
Bonnier Carlsen
Medarbetare
Sheppard, Sarah (form)
Illustratör/Fotograf
Sarah Sheppard
Dimensioner
350 x 256 x 8 mm
Vikt
558 g
SAB
uBl,uN
ISBN
9789178031313

Mystiska platser och olösta mysterier

(19 röster)  |   Läs 5 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2020-09-08
185
  • Skickas från oss idag.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    29
Visa alla 1 format & utgåvor
Med Viktiga kartor - för äventyrare och dagdrömmare nådde Sarah Sheppard 100 000-tals nyfikna läsare. Den här boken har samma stora atlasformat och tar oss med på en rundresa till mystiska och spännande platser!

Lockas du av klassiker som Bermudatriangeln, Påskön, Atlantis eller den heliga graalen? Vill upptäcka slukhål, jordens djupaste grotta eller varmaste plats? Eller är det kryptozoologin som får ditt hjärta att slå snabbare? Bigfoot, Yetin eller den mongoliska dödsmasken kanske? Eller ett modernt mysterium - vart tar alla udda strumpor vägen? När Sarah Sheppard förklarar det oförklarliga ryms det mesta och lite, lite till!

Sarah Sheppards faktaböcker står i en klass för sig. Med kunskap och finurlig humor har hennes underhållande och spännande faktaböcker älskats av tiotusentals läsare i alla åldrar. Från dinosaurier och viktiga kartor till hajar och äventyrliga resor har hon gång på gång tagit oss med jorden runt på äventyr. I Mystiska platser och olösta mysterier ryms allt från legender och folktro till ouppklarade brott och märkliga naturfenomen. Sjunk in i en värld av rymdvarelser, städer av guld och mytomspunna artefakter. Res hemma i soffan eller planera en riktigt spännande semester!
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Mystiska platser och olösta mysterier
  2. +
  3. Upptäckare och äventyrare

De som köpt den här boken har ofta också köpt Upptäckare och äventyrare av Sarah Sheppard (inbunden).

Köp båda 2 för 354 kr

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Mystiska platser och olösta mysterier. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Underbar och rolig faktabok
    Johanna, 5 april 2024

    Finurlig, rolig och spännande faktabok för vetgiriga som även roar den vuxne. Sarah Sheppard är fantastisk på att skapa intresse med humor och uppfinningsrikedom.

  2. Kul och lärorik!

    Så kul och lärorik bok om världens olösta mysterier och spännande mystiska platser! Kommer utan tvekan läsa flera böcker i den här serien.

    Det här är var en kul och lite annorlunda läsupplevelse. Faktan i boken är intressant och lärorik samt kompletteras med Fantastiska illustrationer. Älskar de söta "faktaleverantörerna" i form av fiskmåsar.

    I den här boken får vi följa med till flera av jordens mystiska platser. Så fascinerande att läsa om hur man upptäckt de olika platse... Läs hela recensionen

  3. Lärorik
    Kaffeläsaren, 22 januari 2021

    I Mystiska platser får vi följa med på en resa till flera spännande platser runtom i världen. Till platser som Draculas näste, Bermudatriangeln, Loch Ness, Dockön och många fler mytomspunna platser. Vi får lära oss mer om mystiken runt platsen och vad det är omtalat för. Det är en innehållsrik bok för barn men även för vuxna. Dock är jag lite kluven till målgruppen den är riktad mot, 3-6 år. Det känns som en alldeles för svår bok för den åldern och jag tror inte många i den åldersgruppen kan ... Läs hela recensionen

  4. Fantastiskt fin bok som inspirerar till dialog

    Philip 8 år:
    Man lär sig massor av saker om mysterier och konstiga och mystiska platser. Bilderna är jättefina och Sarah skriver roligt.

    Gustav 10 år:
    Jag gillar Sarah Sheppards böcker. Man lär sig alltid något och hon är rolig. Vi pratade mycket om de olika sakerna i boken och jag är inte så sugen på att flyga till Florida eller Bahamas. Jag undrar hur flygplanen flyger där. Det är lite konstigt att alla... Läs hela recensionen

  5. Kanske fel ålder på den här härliga boken
    @bettan_bokprataren (Örebro), 24 september 2020

    Jag har testläst den med två av mina barnbarn varav den äldsta 5 1/2 år tyckte den var spännande men lite svår att förstå medan min 3- åring inte alls uppskattade texterna men gillade att vi pratade om bilderna. Så till slut gav jag upp läsandet och vi pratade bok i stället.

    Jag har svårt att se att den skulle passa det ålderspannet 3 -6 år. Jag tror att till och med för en 6 - åring kan den bli lite väl svår. Dock som gammal lärare i låg- mellanstadiet så tror jag att där är det är... Läs hela recensionen

Visa alla 5 recensioner

Fler böcker av Sarah Sheppard