Inbunden, Svenska, 2018
Solägget
Av Elsa Beskow
219 kr
Skickas tisdag 3/11. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Älvan hittar en dag ett stort, gult klot i mossan. Hon och djuren i skogen grubblar över vad det egentligen är hon hittat, kan det vara ett ägg från självaste solen?
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2018-03-15
- Mått: 245 x 305 x 10 mm
- Vikt: 410 g
- Ålder: 3-6
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 3-6
- Antal sidor: 28
- Förlag: Bonnier Carlsen
- Illustratör: Elsa Beskow
- ISBN: 9789178031542
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
21 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Liselott K
Present till fyraårig flicka som älskar den. Jag är annars inte så förtjust i Elsa Beskows böcker (ursäkta Elsa, men åren har gått), men den här känns väldigt fri och härlig. En man som läste den som barn, rekommenderade den och det var verkligen lyckat. Elsa Beskow lär ha fått inspirationen efter en resa till sydliga länder.
Verifierat köp - 3/5 Morpheus
När jag i vuxen ålder läste om Tomtebobarnen blev jag positivt överraskad och förförd av den täta stämningen, atmosfären och de vackra bilderna i berättelsen, och ville därför ge fler Elsa Beskow verk en ny chans.
Jag började med Solägget, som tyvärr inte lyckades förföra mig på samma sätt.
Bilderna är fortfarande vackra, för är det något Elsa är bra på så är det att skapa fantastiska bilder, speciellt av naturen och djur, som hon gärna kryddar med lite övernaturliga väsen eller antropomorfiska växter.
Berättelsen i sig är det heller inget direkt fel på. Det är en söt, om lite tunn, handling om hur den lilla skogsälvan en dag hittar ett gyllene klot och, då hon aldrig sett nåt liknande förut, drar slutsatsen att solen själv har värpt ett ägg.
Problemet ligger väl snarare i framförandet. Karaktärerna är rätt så endimensionella och inte lika minnesvärda som till exempel Tanterna Grön, Brun och Gredelin. Medan språket, som i Tomtebobarnen är på vers, här istället är stelt och en smula klemande.
Inte Beskows främsta verk, men jag tror säkert att små barn, speciellt om de gillar älvor och smådjur, lär tycka om den. - 5/5 Anna-Carin
Boken har vackra bilder och en bra historia. Gillar boken trots att den är skriven för länge sedan är de fortfarande aktuell. Gav bort den i dopgåva.
- 5/5 Williams
Fin, tidlös saga!
- 5/5 Maria S Verifierat köp