Bokus
Tomtebobarnen

Inbunden, Svenska, 2018

Tomtebobarnen

Av Elsa Beskow

178 kr

Skickas idag

Beskrivning

Djupt inne i skogen lever Tomtebobarnen. De leker kurragömma, åker kälke på vintern och plockar bär och svamp på hösten. Varje årstid innebär något roligt, men kanske erbjuder våren den största överraskningen av dem alla.

Elsa Beskow debuterade som författare 1897 och hennes tidlösa sagor har fängslat generationer av barn.

Elsa Beskows underbara naturbilder har färgat den svenska folksjälen lika mycket som allemansrätten. I klassiska böcker som "Puttes äventyr i blåbärsskogen", "Solägget" och inte minst "Tomtebobarnen" har hon levandegjort naturen med sina förtrollande illustrationer. Elsa Beskow var unik i sitt sätt att skriva och illustrera barnböcker, traditionell och pedagogisk, och samtidigt långt före sin tid i att ge barnen ett underhållningsvärde.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2018-05-02
  • Mått: 274 x 8 x 242 mm
  • Vikt: 450 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 40
  • Förlag: Bonnier Carlsen
  • Illustratör: Elsa Beskow
  • ISBN: 9789178031559
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

29 recensioner, genomsnitt 4.9/5

  1. 5/5 Anne

    Som mormor/farmor har jag själv växt upp med denna bok, det var min favorit när jag var liten, mina barn har fått den sen och så nu mitt senaste barnbarn.

  2. 5/5 Maria B

    Älskar dessa underbara böcker har själv fått uppleva dom som barn! Och sen mina egna barn och nu kunna ge dom till mina barnbarn är helt fantastisk.

  3. 4/5 Catharina

    En underbar bok av Elsa Beskow. Dock tycker jag inte trycket är så bra. Jag hade väntat mig att det skulle vara lika bra som i de gamla böckerna. I övrigt rekommenderas den varmt.

  4. 5/5 Morpheus

    Elsa Beskow var en gång den stora inom svensk barnlitteratur, och hennes vackert illustrerade böcker, ofta på rim och med tydliga sensmoraler, var länge standarden för hur en barnbok skulle se ut.
    Sen kom 45-revolutionen med flera kreativa och lätt anarkistiska författare som Tove, Astrid och Lennart Hellsing, vars verk i jämförelse är väldigt annorlunda.

    Jag trodde därför när jag läste om Tomtebobarnen att jag skulle finna den fin om än en smula småtrist, men jag blev tvärtom förförd av den istället. Det är en otroligt snyggt illustrerad, gullig och mysig bok på en rimmande vers som, om kanske inte lika crazy och lekfull som Hellsings, är värmande och betryggande. Och ibland är det vad barn vill ha och behöver.

    Visst finns en del småbitar som vittnar om bokens ålder, men det är nog snarare vuxna som kommer reagera på det, medan barn inte lär bry sig. Jag kan inte minnas att jag gjorde det när jag var liten i alla fall.

    En av de främsta bilderböckerna, och klassiker i ordets rätta bemärkelse. Det finns en anledning att den trots sina över 100 år på nacken nästan ändå alltid säljer slut lagom till julhandeln. Rekommenderas.

  5. 5/5 Inga-lill