Pocket, Svenska, 2019
Sovande jättar
89 kr
Tillfälligt slut
Beskrivning
Deadwood, South Daktota. Den lilla flickan Rose cyklar i kvarteren nära sitt hem när marken plötsligt försvinner under henne. Hon vaknar upp på botten av en djup grop. Väggarna runt henne glöder av mystiska inristningar. Räddningspersonalen som kikar ner i hålet möts av en chockerande syn: en liten flicka i en gigantisk hand av metall.
Sjutton år senare är mysteriet med det bisarra metallföremålet ännu inte löst. Forskarnas teorier och militärens undersökningar har inte kunnat förklara det märkliga. Men vissa slutar aldrig att söka efter svar.
Rose är nu en välutbildad fysiker och leder ett topphemligt team som försöker lösa gåtan med handen. De övervakas och intervjuas under arbetet av en anonym förhörsledare. Men samtidigt som forskningsteamet successivt närmar sig sanningen hopar sig frågorna: Ska handen användas för fredliga syften eller är det ett massförstörelsevapen?
Finns det fler delar och vilka var egentligen här före oss?
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-01-14
- Mått: 110 x 180 x 21 mm
- Vikt: 190 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Themisfilerna
- Antal sidor: 343
- Upplaga: 1
- Förlag: Brombergs
- Medarbetare: Nick Shah
- ISBN: 9789178090402
- Originaltitel: Sleeping Giants
- Översättare: Peter Samuelsson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
14 recensioner, genomsnitt 3.9/5
- 1/5 Anonym
Boken var inte vad jag förväntade mig, enligt beskrivningen av boken tänkte jag mig att den skulle handla om mysteriet med handen och dess ursprung. Detta avhandlas ganska snabbt i boken och resten handlar istället om militärstrategi och politik.
Sättet den är skriven på är kreativt och hade kunnat vara bra ifall man hade fått en inblick i karaktärernas känslor och tankar. Det lyckas denna boken inte med och det känns mer som att man stressar fram och hoppar från händelse till händelse utan att bygga upp någon form av spänning. - 5/5 Bokhyllaniskuggan
❥ Recension
Alltså wow! Vilken jäkla läsupplevelse!
Den här boken liknar ingenting jag tidigare läst, den var inte som jag trodde och den var så mycket mer och så mycket bättre än jag hade föreställt mig. Och uppenbarligen var jag både intresserad av den och trodde den skulle vara bra eftersom jag köpt den. Man kan lugnt säga att den ändå överträffade mina förväntningar.
Berättelsen är uppbyggd på ett väldigt intressant sett med en slags intervjuer/förhör och anteckningar och det gick oväntat snabbt att komma in i den typen av berättande. Jag hör till dem som verkligen gillar det men jag kan tänka mig att det inte är för alla. Jag är särskilt fascinerad över hur pass levande och detaljerad berättelsen ändå blev när den skriva på det sättet. Väldigt häftigt.
Boken har ett jättebra språk, vältecknade karaktärer (jag älskar Kara Resnik!) med underfundiga egenheter och ett magnifikt berättande. Den är både otroligt tankeväckande och engagerande med stora frågor samt underhållande och nervkittlande.
Och SLUTET!!!
Måste köpa del två och tre inom en snar framtid! - 4/5 Cecilia S
- 5/5 Stefan F
- 4/5 J.H.