-
Tråkig
Usel handling och bilder som ej tilltalade mig (oklart vad treåringen tyckte som fick den i present). Köpte den pga utmärkelsen "Årets bästa bilderbok" i Lettland och vet nu att inte göra det misstaget igen. Skulle inte ha köpt den om jag kunnat trotsa pandemin och bläddra i den fysiska boken innan köpet.
-
Sonen älskar den
Vackert illustrerad, lite sorglig men fin historia, lagom lång och, som viktigast är, att 2åriga sonen älskar den. Rekommenderas starkt.
-
Charmig berättelse!
Kiosken har utsetts till årets bästa bilderbok i författarens hemland Lettland. Det är lätt att förstå varför! Det är en oerhört charmig liten bok som handlar om Olga som tillbringar all tid i sin kiosk. Där träffar Olga kunder som hon vet exakt vad de önskar varje dag och livet rullar på. Men Olga drömmer egentligen om resor och ett annat liv och en dag händer plötsligt något oväntat som tar Olga och kiosken ut på en resa.
Det är en berättelse som till en början är lite sorgsen men som ...
Läs hela recensionen