Ljudbok, Svenska, 2020
Ödesmark
99 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Vårvintern håller sitt grepp om Ödesmark, den lilla byn utanför Arvidsjaur. Flera av gårdarna är övergivna, lämnade åt ett långsamt förfall. I ett av husen bor Liv med sin gamla pappa Vidar och tonårssonen Simon. De utgör en säregen familj, Liv känner grannarnas blickar, på samma sätt som hon känner kundernas stirrande när hon jobbar kvällsskift på bensinmacken. Alla tycks fråga sig varför Liv har stannat med sin pappa, vad som håller henne kvar i detta bortglömda hörn av Lappland. Människor pratar om Vidars förmögenhet, om hur rik han borde vara efter alla sina skogsaffärer och vilket lätt villebråd familjen är …
Efter sitt stora genombrott med debutboken "Silvervägen" återkommer nu Stina Jackson med en lika tät som berörande berättelse om människors bundenhet till en plats och till varandra, om hur våldsamt starka banden kan vara – och om hur svårt det är att bryta mönster.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-04-09
- Språk: Svenska
- Speltid: 11 tim 10 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 330,4 MB
- ISBN: 9789178274772
- Förlag: Bonnier Audio
- Uppläsare: Marie Richardson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
544 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 4/5 Fabbe
Efter att ha läst Silvervägen av författaren och tyckt att den var riktigt usel så var jag väldigt skeptiskt till dennna. Men det slumpade sig att jag tillslut läste den och det är inget jag ångrar. Allt som var uselt med Silvervägen är här mycket bra. Vi får en realistisk story, levande karaktärer och trovärdig dialog, ja kort sagt allt är faktiskt mycket bra. Tempot hålls rätt igenom boken och storyn håller ihop. Jag rekomenderar den med varm hand.
- 4/5 Tofflan
Jag sparade ganska länge på Stina Jacksons bok Ödesmark, rädd att ha för höga förväntningar. Författarens debutbok Silvervägen blev mycket hyllad. En uppföljare kan ha svårt att mäta sig. De båda böckerna hänger inte ihop i nån serie utan mer att de utspelar sig i norra Sverige och handlar om udda människor - och saknade.
Det här är en sån kuslig och smutsig berättelse, i sanning en spänningsroman snarare än en kriminalroman även om den handlar om ett brott.
Läs hela mitt inlägg om boken https://tofflandel2.com/2022/04/19/odesmark/ - 5/5 Babsan
En bok som höll mig sysselsatt nästan utan avbrott. Det kändes trist när boken var färdigläst. Jag ville ha mera!
- 5/5 Erik
Spännande och mycket bra. Man kan inte tröttna på den. Man hade inte kunnat tro att mördaren var den person som den var.
- 3/5 Alp
Läste Silvervägen och tyckte den var mycket bra, men Ödesmark nådde inte upp till samma nivå. Seg, det var först i slutet som handlingen kom igång.
Om man läst Smirnoffs böcker om Jana Kippo stördes läsningen av likheterna i handling, människor och miljö, även om det är i olika delar av norra Sverige. incest, våld, missbruk, våldsamma män, sexmissbruk, utanförskap, etc. No go zon.