Bokus
Lauren Tarshis - Jag överlevde Titanics undergång 1912, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2020

Jag överlevde Titanics undergång 1912

Av Lauren Tarshis

109 kr

Skickas på måndag. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

George Calder är nog världens lyckligaste tioåring. Han och hans lillasyster Phoebe ska få resa med sin faster på Titanic - det mest fantastiska skepp som någonsin byggts!
George kan inte motstå att utforska varenda centimeter av skeppet, även fast han hela tiden får skäll när han smiter iväg.
Men så händer det otänkbara. Titanic krockar med ett isberg och vattnet forsar in. George är instängd, ensam och rädd på det sjunkande skeppet. Hur ska han ta sig ur den här knipan?  

Hur ska George överleva när Titanic sjunker?  

Jag överlevde-serien är lättlästa, illustrerade romaner som berättar om hur modiga och uppfinningsrika barn klarat sig ur världsomvälvande händelser i historien.  

Passar såväl historienördar som spänningsläsare!      

LAUREN TARSHIS är författare och redaktör på det amerikanska förlaget Scholastics. Hon bor med sin familj i Connecticut och älskar att lära sig nya saker. T.ex. att baka perfekta chocolate chip cookies och att bygga hemsidor.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-04-20
  • Mått: 141 x 186 x 13 mm
  • Vikt: 192 g
  • Ålder: 9-12
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 9-12
  • Serie: Jag överlevde
  • Antal sidor: 111
  • Förlag: Lind & Co
  • ISBN: 9789178615513
  • Originaltitel: I survived The Sinking of Titanic, 1912
  • Översättare: Emeli André
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 3/5 Maria

    Boken var lättläst. Kanske lite för lätt för min 10 åring. Men lätt att förstå och få en inblick om hur det var på Titanic.

  2. 5/5 -

    Toppenbra julklapp för 11-åringen som är fascinerad av historiska händelser. Kan verkligen rekommendera denna bok för denna åldersgrupp. Bästa betyg.

  3. 4/5 Barnboksfamiljen

    Vi har läst de två första böckerna i serien "Jag överlevde" vars berättelser skildrar olika dramatiska händelser i historien.
    Bägge böckerna är historisk fiktion, vilket betyder att all omkringliggande fakta i berättelserna är verkliga medan huvudpersonerna är påhittade även om deras öden baseras på personer som författaren stötte på under sina efterforskningar.

    Första boken utspelar sig under andra världskriget och vi får följa de judiska barnen Max och Zena som lyckas fly från ett av ghettona och kommer att hamna tillsammans med en grupp judiska partisaner - en grupp motståndskämpar. Tillsammans gömmer de sig i skogen och en dag börjar bomberna falla.... hur ska det gå för syskonen?

    I andra boken följer vi syskonen George och Phoebe som tillsammans med sin faster befinner sig i en första klass-svit på Titanic. George njuter av resan och utforskar varje dag skeppets skrymslen och vrår. Men när det som inte får hända har skett och de måste bege sig ut på livbåtsdäck så upptäcker han och faster med fasa att Phoebe inte ligger i sin säng.
    Tillsammans måste de försöka hitta Phoebe innan det är försent.

    Böckerna gick utmärkt att högläsa men jag slogs över hur bra de passar för barn att läsa själva, även läsovilliga.
    Varje bok börjar med ett kapitel som utspelar sig under berättelsens mest
    spännande period för att sedan hoppa tillbaka till berättelsens början i kapitel 2. Så redan efter första kapitlet är vi fast. Texten är luftig och berättelsen drivs hela tiden snabbt framåt. Den är hela tiden intressant och spännande. Mycket fakta är invävd i berättelsen utan att det blir en känsla av faktabok.

    En sak jag uppskattar med berättelsen är att vi blir så personligt engagerade i huvudkaraktärerna som fångar oss. Det känns som genuina människor vi läser om och deras fruktansvärda upplevelser hugger till rejält i hjärtat. Böckerna är stundtals riktigt råa så man bör nog vara lite försiktig vilket barn som får dessa böcker i händerna. Jag tycker ändå de passar riktigt bra till skolbibliotek och till de som uppskattar att läsa om historisk fakta genom en skönlitterär berättelse.

  4. 5/5 Tove