Bokus
Johan Leth - Neo sapiens : anno 2073, Häftad

Häftad, Svenska, 2020

Neo sapiens : anno 2073

Av Johan Leth

203 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

När Linn Andersen bestämmer sig för att föda ett konventionellt barn blir hon motarbetad av systemet. Istället rekommenderas en Neo baby, ett certifierat embryo med biogenetiskt odlad hjärna. Linn blir misstänksam, börjar gräva och dras in i en händelsekedja som till sist tvingar in henne i en desperat kamp mot en empatilös fiende. En grupp artificiella intelligenser har bestämt sig för att låta evolutionen gå vidare och förpassa människosläktet in i historien.

Neo Sapiens utspelar sig år 2073 när vi lever sida vid sida med artificiella intelligenser. Det är första delen i en trilogi med ambitionen att måla bilden av framtiden och hur den kan komma att se ut under övergångsstadiet. Inspiration är utvecklingen inom AI och böcker som Life 3.0, Superintelligens och Homo Deus.


"Vad skulle hända om antalet artificiella intelligenser, ai, till slut blir så många att de blir en maktfaktor? Eller så smarta att de anser människan som ett hinder på vägen mot en bättre värld? Kan människan stoppa detta? Johan Leth har skrivit en tankeväckande och spännande första del i en romanserie som ställer dessa frågor på sin spets."
Briljant! tycker BTJ's lektör Clas Svahn som ger denna dystopiska spänningsroman högsta betyg. (BTJ-häfte nr 24 2020.)

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-11-06
  • Mått: 144 x 210 x 20 mm
  • Vikt: 514 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Serie: Neo Sapiens
  • Antal sidor: 407
  • Förlag: Visto Förlag
  • ISBN: 9789178852840
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 2/5 Bokhyllaniskuggan

    ❥ Recension

    Del 1 i Neo-Sapiens-trilogin.

    Den här recensionen smärtar lite att skriva för jag ville älska den här boken. Jag menar, har ni sett det sjukt snygga omslaget och läst baksidetexten som låter skitspännande!? Men tyvärr kom jag och boken inte riktigt överens. Det började riktigt bra men sen tappade den mig.

    Upplägget och narrativet är onekligen intressant och välbyggt men, med risk för att inte bli förstådd, har boken enligt mig ingen själ. Jag såg ett omdöme på Goodreads där Malena Mäkinen sätter ord på mina tankar: "Idén är intressant, men berättarstilen är snarare redovisande än gestaltande." Precis så upplever jag boken och för mig faller boken då platt då den inte får mig att känna någonting. Jag fick tyvärr inte heller någon som helst connection med karaktärerna och den övergripande känslan var att jag läste en fackbok. Det finns absolut delar jag gillar, däribland dialogerna och världsbygget, men för mig går betyget ner rätt ordentligt när jag inte får kontakt med en bok.

    Boken får 🍊🍊+ av 5.

  2. 5/5 Deus

    Köpte lite på vinst och förlust, coolt omslag och texten på omslaget väckte mitt intresse. Kul att se att författaren läst samma böcker som jag själv, Sapiens, Homo Deus mfl. Överraskande bra, tänkvärd och spännande. Bra persongalleri, speciellt Linn som är huvudpersonen. Leth får henne att leva och undviker skickligt stereotyperna. Ser fram emot fortsättningen, har förstått att det ska bli en triologi.

  3. 5/5 El J
  4. 5/5 Åsa