Döda lejon

AvMick Herron

Inbunden, Svenska, 2021

Del 2 i serien Slough House

259 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

Andra boken i Slough House-serien

Årets thriller The Times

En av de senaste 50 årens bästa kriminalromaner och thrillers Sunday Times

Nominerad: Barry Award, Nominerad: Macavity Award  

De missanpassade MI5-agenterna i Slough House kallas in för att skydda en besökande rysk oligark som man hoppas kunna rekrytera till den brittiska säkerhetstjänsten. Men samtidigt som två agenter skickas i väg på detta simpla jobb hittas en äldre spion död på en buss utanför Oxford, långt från sitt vanliga revir. Mannen är Dickie Bow, aktiv under kalla kriget.
Chefen för Slough House, den hetlevrade Jackson Lamb, är övertygad om att Dickie Bow blev mördad. Och när agenterna börjar gräva i sin fallna kamrats förflutna upptäcker de en dunkel triangel av hemligheter som tycks leda till en viss Alexander Popov.
Är han ett sovjetiskt spöke? Eller världens just nu farligaste man? Hur många fler ska behöva dö för att de välbevarade hemligheterna ska skyddas?

MICK HERRON är en bästsäljande brittisk thrillerförfattare, mest känd för sin Slough House-serie, som som bland annat belönats med CWA:s Gold DaggerDöda lejon är den andra boken i serien. En TV-serie baserad på boken med titeln Slow Horses produceras av Apple, med Gary Oldman i huvudrollen.

»En exceptionellt smart pastisch på den klassiska brittiska spionromanen.« | Crime Writers Association

»Milleniets bästa nya kriminalserie.« | Mail on Sunday

»Storbritanniens nya thrillermästare.« | Sunday Times

»Vår generations John Le Carré.« | Val McDermid

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4.1/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Dimma

Ragnar Jónasson

Inbunden
10

189 kr

Klanen

Pascal Engman

Inbunden
40

231 kr

Mörkret

Ragnar Jónasson

Pocket
62

99 kr