Bokus
Inger Frimansson - Den goda fen E5, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2019

Den goda fen E5

Av Inger Frimansson

39 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Hästen i skogen. Först förstår inte Agneta vad det är hon hör. Ett plågat läte någonstans ute i mörkret. Snart möts hon av minnena från ungdomen: friheten, stallgemenskapen – och olyckan som satte stopp för allt. I en annan ände av grönområdet är Sylvia förtvivlad. Hon har nyss förverkligat drömmen och köpt en egen islandshäst. Men allt håller på att glida henne ur händerna. Och nu är hästen försvunnen. Inger Frimanssons "Den goda fen" är en nära berättelse om ensamhet och vänskap och om att våga trotsa sina egna rädslor. Och framförallt: om friheten i att rida, kärleken till de stora djuren. Det här är avsnitt 5 av 5 i följetongen "Den goda fen".

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-10-08
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 1 tim 30 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 44,3 MB
  • ISBN: 9789179010485
  • Förlag: Bonnier Bookery
  • Uppläsare: Angela Kovács
  • Serie: Mälarstallet
  • Medarbetare: Sanna Sporrong
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 veronicas_bok_bak_liv

    Jag har lyssnat på denna kortroman som är uppdelad i fem avsnitt. Till en början var det en lite trög start men den hämtade upp sig snabbt. En lättlyssnad bok med inslag av kärlek, vänskap, relationer och ensamhet. Miljön i boken utspelar sig mycket kring hästar och stall, en helt ny värld för mig. Författaren skrev på ett sätt som gjorde att jag som läsare kände den mysiga och fina miljön som utspelar sig i stallet och sambandet som människorna känner tillsammans med hästar, skickligt gjort. Boken blommade verkligen ut i senare delen så jag hade gärna önskat att boken hade varit lite längre.

  2. 4/5 Villivonkansbooks

    Den goda fen handlar om Sylvia som i vuxen ålder köpt sig en egen islandshäst. Hästen (Álfkona) verkade perfekt vid provridningen men väl hemma visar hon en annan sida. En dag tappar Sylivia Álfkona och hästen sticker till skogs. Hon hittas av Agneta som var en riktigt hästtjej som ung innan en olycka skrämde henne.
    För mig som inbiten hästnörd är det ren njutning att lyssna på denna berättelse där hästar har så stor del i berättelsen. Berättelsen är en kortroman med totalt två och en halv timmes lyssning och lyssningen går rasande fort. Jag kan inte släppa berättelsen förrän den är slut. Jag blev indragen i Agnetas och Sylvias liv och det kändes som jag satt där bredvid dem och lyssnade. Det var med sorg som jag insåg att jag redan lyssnat klart på hela boken. Jag hade kunnat lyssna många fler timmar till. Det är en berättelse om vänskap, förväntningar och relationer som jag tror tilltalar även den icke hästbitna pga de fint skildrade personporträtten och de härliga miljöerna som är målande beskrivna. Men gillar man dessutom hästar får man ännu större behållning av den. Jag tyckte väldigt mycket om Den goda fen och håller nu tummarna att det blir en fortsättning på den!