Bokus
Jan Emanuel - Så var det med det, E-bok

E-bok, Svenska, 2023

Så var det med det

Av Jan Emanuel

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
"Det är som en actionfilm. En anekdotfest." Torbjörn Nilsson, SvD"Rolig. Slagkraftig. Brutalt ärlig uppväxtskildring." Martin Wicklin, P1"En mustig skröna. Välskriven och medryckande" Johannes Klenell, Arbetet "Det är mörkt på flera håll – Jan Emanuel är ljuset." Henrik Torehammar, SvD"Den i särklass roligaste bok om politik som skrivits i Sverige." Andreas Henriksson, Verifiera "Jan Emanuels färgstarka och mångbottnade personlighet belyses väl i boken som är en riktig bladvändare." BTJ, som ger boken 4 av 5 i helhetsbetyg. Ex-politikern. Kapitalisten. Marxisten. Kroppsbyggaren. Robinsonvinnaren.Debattören och provokatören.Socialdemokraten.Jan Emanuel lämnar ingen oberörd. Nu berättar han för första gången historien om sitt liv från uppväxten med fattigdom, droger och våld, via företagsbyggande, dokusåpor och kändisskap, hela vägen till maktens korridorer och Riksdagen i Stockholm. Det är berättelsen om ett stort, men ofta missförstått, politiskt engagemang. Och om den avgörande vändningen som fick Jan Emanuel att lägga ner skitlivet för att i stället börja hjälpa andra.Han blev jävligt rik på kuppen. Och så var det med det.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-10-03
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 611
  • Filformat: EPUB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789179652340
  • Förlag: Volante AB
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

83 recensioner, genomsnitt 4.6/5

  1. 5/5 conny

    jävligt bra bok

    Verifierat köp
  2. 5/5 -

    Ärlig, brutal och välskriven. En av de bästa biografier jag läst.

    Och sen en massa andra ord för att det ska bli tillräckligt för att lämna en recension.

  3. 5/5 Daniel

    En riktigt ödmjuk, ärlig, spännande och lärorik biografi!

  4. 5/5 -

    Legendarisk självbiografi!
    Spännande och intressant. En rättmätig bild av en riktig Kämpe! En som vill bättre, och som utstrålar tacksamhet för sitt liv och sin livsresa. Någon som vill andra bättre och väl.

  5. 5/5 Sanna

    Jan Emanuel delar med sig av sitt liv, med och motgångar och likaså sina mycket vettiga politiska åsikter, som jag inte kan annat än att hålla med om. Rekommenderas starkt om man tycker om självbiografier. Kort sagt en mycket bra bok och bra uppläst av författaren - så var det med det.