Bokus
Malin Ekman - Skymning i Amerika : berättelser om ett annat USA, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2023

Skymning i Amerika : berättelser om ett annat USA

Av Malin Ekman

245 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

 

"Genom dessa politiska ökenlandskap leder Ekman läsaren med säker hand. Stilistiskt är hon saklig och noggrann med detaljer. Hennes blick är skarp, liksom förmågan att hitta de verkliga människorna vars röster förmår nyansera och sätta färg på berättelsen."  Sara Martinsson, Dagens Nyheter

Attackerna på demokratin dominerar nyhetsflödet från USA. Men bortom Donald Trump och stormningen av kongressen i januari 2021 finns en parallell berättelse och den förklarar varför den konservativa rörelsen trots allt blivit så framgångsrik.

Det handlar om brottsstatistik, social misär och en liberal politik som misslyckats på väsentliga områden. Det handlar om nyhetsmedier och techbolag som väljer bort politiskt känsligt innehåll. Det handlar om hur radikal vänsterideologi, långt ifrån den breda medelklassens värderingar, rivit isär Demokraterna och blivit norm på många av elitens institutioner.

Det handlar om krossade amerikanska drömmar.

Malin Ekman är hyllad USA-korrespondent för Svenska Dagbladet. I Skymning i Amerika reser hon genom landet och fäster blicken på det som annars sällan ryms i rapporteringen. Aktivister som ockuperar stadsdelar i Seattle. Karteller som utnyttjar människor som drömmer om ett liv på den amerikanska sidan gränsen. Privatskolor på Manhattan där överklassens barn delas upp efter hudfärg i antirasismens namn.

Fram träder en annan berättelse om USA.

 

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-06-08
  • Mått: 145 x 225 x 25 mm
  • Vikt: 510 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 286
  • Förlag: Volante
  • ISBN: 9789179652920
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

10 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 3/5 Strv

    Den här boken lovade att ta upp det som vi i Sverige oftast inte får presenterat i våra media. Den andra sidan av vad som händer i USA och hur nyheter presenteras i amerikanska media. Det hela verkade intressant och det var en bok jag såg fram emot. Uppfyllde den löftena? Till del, men med rätt stora svårigheter. Huvuddelen av dessa måste betraktas som redaktionella.

    Om fokus är hur media ger oss bilden av USA kanske man skall börja med att beskriva hur amerikanske media verkligen ser ut. Vilka är de stora TV bolagen, tidningarna och de digitala plattformarna? Är CNN, ett TV bolag som oftast citeras i svenska media, verkligen ett av de största i USA? Hur många läsare har media och hur fördelar de sig? Vilka olika politiska riktningar representerar de? Tyvärr finns inte detta med och nedslagen i de olika media som diskuteras får inte den bakgrund som kan ge sammanhang.

    Boken är uppenbarligen sammansatt av olika texter skrivna under flera år. När dessa genomgående är skrivna i presens blir det tidvis mycket förvirrande. En text som skrivs i presens och som är fyra år gammal om ett politiskt skeende är historia och inte nutid. Först när man läst texten börjar man förstå att den inte beskriver hur det är idag utan hur det var då. Texterna borde ha uppdaterats så att bilden blir tydligare. Eller som minimum i sin rubrik angett det årtal då den skrevs. Det hela blir konstigt då man får reda på att människor ser fram emot något när det man såg fram emot redan är historia.

    Texterna går lite i varandra och ofta verkar det som om man läst saker tidigare. En tydligare strukturell redigering hade varit önskvärd. Ofta är temat att man tar tag i ämnen som BLM, kritisk rasteori, invandring, Donald Trump, kriminaliteten och polisen men efter att ha läst boken undrar man vart tog MeToo och HBTQ frågorna vägen? Urvalet känns inte helt begripligt. Ibland handlar olika kapitel delvis om samma ämne.

    Texterna är intressanta men ger ofta ett microperspektiv. Det handlar om vad författaren upplevt under resor. Vad gäller invandringen över södra gränsen får vi höra vad personer som bor där upplever men inte vad hände med Donald Trumps mur. Hur lång blev den och har den gjort skillnad? Varför vägrar det demokratiska partiet ta tag i frågan som uppenbarligen är problematisk?

    Författaren försöker ge en bild av vad vi kanske inte vet så mycket om i Sverige på grund av den rapportering och de val våra media har gjort. Till del lyckas detta men hon förstärker även bilden som svenska media har rapporterat om för att på något sätt balansera texterna. Det finns naturligtvis ingen "rätt" bild att måla men avsikten var ju att berätta om det vi inte vet så på något sätt blir det ändå inte så.

    Jag såg fram emot att läsa den här boken. Den är värd att läsa men den hade en betydligt större potential som inte uppnåddes. Mycket beroende på att struktur och redigering verkar ha varit mindre betydelsefullt.

  2. 5/5 Peter O

    Mycket välskriven bok om det "nya" och förändrade USA. Jag rekommenderar den varmt till de som vill få ett annat perspektiv än det som oftast förmedlas i media.

  3. 4/5 Göran A
  4. 5/5 Pelle
  5. 3/5 Simon Å