Kartonnage, Svenska, 2022
Vilda vågor
99 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Livet på Blue Reef High School är inte sig likt. Inte nog med att skolan har invaderats av en massa nya reptilvandrare som ställer till kaos vart de än går, nu hotar dessutom en förödande orkan att dra in över Floridas kust!
Hajvandraren Tiago, delfintjejen Shari och deras kompisar bestämmer sig för rida ut stormen till havs. Men är de verkligen säkra där? Och kommer Blue Reef High att finnas kvar när de återvänder?
Tankarna snurrar runt i Tiagos huvud och när han hör ett rykte om att någon fångar vilda hajar och låter dem strida mot beväpnade dykare inför publik känner han ett ansvar att ta reda på mer. Kan det verkligen stämma? Och vad kan han i så fall göra för att stoppa det?
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-03-09
- Mått: 200 x 20 x 140 mm
- Vikt: 520 g
- Ålder: 9-12
- Format: Kartonnage
- Språk: Svenska
- Läsålder: 9-12
- Serie: Seawalkers
- Antal sidor: 297
- Förlag: Tukan Förlag
- Illustratör: Claudia Carls
- ISBN: 9789179858803
- Originaltitel: Seawalkers (3). Wilde Wellen
- Översättare: Anna Hörmander Plewka
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
3 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Gustavs
Gustav 12 år;
Om du ska läsa serien Seawalkers så börja med första boken. Du behöver inte läsa Woodworkers för att kunna läsa Seawalkers.
I denna bok har det börjat många nya elever som kommer från träsket. Det är Ellas mamma som varit drivande i det och det har skapat grupperingar på skolan. Träskbarnen ställer till en massa oreda. Tiago som är huvudperson och hans vänner försöker stoppa träskbarnen men det är inte speciellt lyckat till en början. Skolan drabbas sen av en storm som hotar att förstöra allt. Många av barnen förs till en skyddsplats längre in i staden men några vill stanna till havs och vänta ut stormen där vilket är rätt spännande.
Efter stormen tillbaka i skolan är allt förstört och de kanske tvingas att gå med på Lydia Lennoxs skrämmande planer.
Tiago drivs på villovägar och stöter på en haj fäktning som han försöker sätta stopp för.
Boken är bra, spännande och rolig. Jag gillar Woodworkers men tycker att Seawalkers är strået vassare. Boken är snygg. - 5/5 Linda G
- 5/5 Heidi E