Bokus
Leone Milton - Instängda barn : vittnesmål från Ystadsfamiljen, Bromöllafallet och Pastorpappans döttrar, E-bok

E-bok, Svenska, 2023

Instängda barn : vittnesmål från Ystadsfamiljen, Bromöllafallet och Pastorpappans döttrar

Av Leone Milton

129 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
Åsa, Roger och deras fem barn blev kända för oss som Ystadsfamiljen. Flera år senare minns vi dem fortfarande. Barnen som inte kunde äta en banan själva, barnen som aldrig fick gå i skolan. Hur kunde det hända? I Sverige? Det är tyvärr långt ifrån ett enskilt fall. Ami-Ro bodde isolerad på en gård i Skåne tillsammans med sina sju syskon, sin mamma Stina och pappa Bengt. De levde frånkopplade från omvärlden och utsattes konstant för hot och våld. Pappan fick senare öknamnet ”pastorn” i tidningarna när han dömdes till fängelse för vad han utsatt sina familjemedlemmar för. Melina hölls gömd från sin pappa i nästan två decennier. Mamman menade att han skulle gifta bort henne och hennes syskon – men sanningen var en helt annan. I "Instängda barn" har Leone Milton fått komma bakom kulisserna på Ystadsfamiljen och två liknande fall. Vad driver föräldrarna att låsa in sina barn och hur mår barnen som vuxna? Leone Milton är journalist och författare. Hon har tidigare skrivit bland andra "Plastikkirurgen", "Ta Makten", "Berättar du så dödar jag dig" och "Monstret från Anderna".
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-05-30
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 158
  • Filformat: EPUB3
  • Filstorlek: 0,5 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789180006132
  • Förlag: Word Audio Publishing AB
  • Medarbetare: Michael Ceken
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

7 recensioner, genomsnitt 2/5

  1. 2/5 Sydkusten

    Så konstig röst , könns inte som en person som läser. Osammanhängande, och det flyter inte .

  2. 1/5 Bof

    Hade högre förväntningar på denna bok. Känns slarvigt gjord. Språket känns "omoget". Ämnet i sig mycket intressant men boken blev inte bra.

  3. 1/5 -

    Ämnet är viktigt, tyvärr så är språket på en mycket enkel nivå, är boken skriven för barn? Blev faktiskt väldigt besviken då boken hade kunnat tillföra så mycket.

  4. 1/5 -

    Får erkänna att jag har svårt att ta till mig historierna utan att fundera på varför boken inte är redigerad.
    Det är så många sidohistorier som inte har något med boken att göra.

  5. 1/5 K