Inbunden, Svenska, 2023
Bellas beslut
216 kr
Skickas tisdag 13/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Bella är feelgood-serien som får hjärtat att slå i takt med musiken. Tomas Dömstedt tecknar fina relationer. Men framför allt gestaltas styrkan och svårigheterna med grupper, att hålla sams och att få vänskap att överleva. Och så klart: det hårda arbetet att slå igenom med sina låtar. Bellas beslut passar både för den som gillar starka känslor och den som gillar musik.
Hegas lättlästa böcker väcker läslusten hos barn och unga.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-03-06
- Mått: 150 x 216 x 14 mm
- Vikt: 330 g
- Ålder: 9-12
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 9-12
- Serie: Bella
- Antal sidor: 101
- Upplaga: 2
- Förlag: Hegas Förlag
- Medarbetare: Leon Remstedt
- ISBN: 9789180087193
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Marias
Bella och Amanda är de enda två medlemmarna kvar i det som förut var Bellas band. Isak har flyttat jättelångt bort och Tove tappade intresset. När Bella får förfrågningar att spela, utifrån en demo som de skickade ut medan de fortfarande var ett band, kan hon inte säga nej och inte heller talar hon om att vad som kommer för att spela är helt annorlunda än det som bokarna har lyssnat på.
Bellas beslut är den tredje delen i serien om Bella, men jag skulle säga att den går bra att läsa fristående. Jag har inte läst tidigare delar, men kunde ändå förstå bakgrund och vad som händer utan större problem.
Persongalleriet är lagom stort, det är Bella och Amanda, Bellas föräldrar och bokaren, plus lite kompisar och sådär och för den här sortens bok är det precis lagom. Jag tycker om att det är Bella och Amanda, främst Bella, som är i fokus. Tjejer som spelar i band, och kanske framförallt att det är tjejer som spelar trummor och bas. Något som inte alltid får synas och representeras. Och att de dessutom vågar hävda sig själva, lösa problem och ta plats på en musikscen. Men jag är också otroligt förtjust i Bellas pappa wannabe-musikern och är väldigt glad att inte min egen höll på så när jag var i samma ålder. "Kamelen kräks" fick mig att skratta så jag grät.
Språket är bra och passar bra för målgruppens ålder. Bokens 100 sidor är uppdelade på 14 kapitel med stor textstorlek och lägger sig på Hegas-nivå 4, vilket innebär "För dig som vill läsa berättelser som kräver en viss förförståelse och utvidgar ditt ordförråd."